Переваги роботи за вільним графіком здаються очевидними, особливо тим, хто працює в офісі. Багатьох вводять в оману рекламні картинки, що зображують фрілансера з ноутбуком у гамаку біля океану, в затишному кафе чи у веселому коворкінгу. Проте при найближчому розгляді все не так просто. Щоб вийти на бажаний рівень доходів, фрілансеру доводиться набирати відразу багато проектів, звідси стрес, малорухливий стиль життя, робота допізна і майже без перерв, неправильне харчування (вийти за продуктами, щось приготувати – також час).
Все це має негативний вплив на здоров’я. Робота поза графіком збільшує кількість гормонів стресу і сприяє набору ваги, понад 10 годин за роботою щодня можуть спричинити серцевий напад, як і фастфуд замість повноцінного обіду, постійне сидіння погіршує метаболізм, призводить до проблем з хребтом і серцем, мотиваційні зустрічі з колегами замість позитиву приносять розчарування і невпевненість у своїх силах – неповний перелік зафіксованих медиками проблем.
Щоб впоратися з великим обсягом роботи, навчитися дотримуватися дедлайнів і знаходити час для особистого життя й саморозвитку, фрілансерам життєво необхідні знання засад тайм-менеджменту. Допоможе в цьому безкоштовний онлайн-курс Bogush Time на платформі EDUGET, який так і називається – «Основи тайм-менеджменту». Також можна скористатися простими порадами від Пегі Карутерс (Peggy Carouthers @peggycarouthers) – письменника, есеїста, копірайтера.
1. Складіть графік. Найголовніше в роботі фрілансера – стежити за дедлайнами. Проте якщо ви задіяні відразу в кількох проектах, цього недостатньо. Для успішної роботи потрібно встановити дедлайн для кожного етапу, кожної окремої операції — дзвінок, ділова зустріч чи якийсь етап виконання завдання. Завдяки цьому ви зможете працювати рівно, без ривків, поступово виконуючи всі свої проекти. Для зручності планування можна використовувати наступні додатки:
2. Розставляйте пріоритети. Фрілансери, які працюють над декількома проектами, зазвичай перескакують з одного на другий, відволікаються і втрачають час. Найкращий варіант – завершувати один етап повністю до того, як переходити до наступного. Якщо у проекті задіяні й інші люди, ставте на перше місце питання, які потребують спілкування і подальшого узгодження – інтерв’ю, дискусії, мозкові штурми, спільне планування. Це важлива деталь, бо в особистому спілкуванні ви можете отримати додаткову інформацію, яка потім допоможе в роботі. Окрім того, ви залишаєте партнерам шанс звернутися до вас, щоб внести необхідні корективи ще до початку роботи.
3. Будьте організовані. Дуже легко розгубитися, якщо одночасно в роботі декілька різних завдань. Якщо ви зберігатимете файли з кожного проекту у відповідній папці, як фізичній, так і комп’ютерній, то збережете собі час і нерви, які решта витрачають на пошуки. Нехай файли з кожного клієнта лежать окремо, в поіменованих папках. Створіть свою систему найменування файлів і папок і дотримуйтеся її. Паперові копії документів також відзначайте стікерами з підписами і зберігайте в підписаних папках.
4. Розпочинайте якомога раніше. Побажання стосується і часу доби, і старту роботи над проектом – не варто відкладати на останній момент. Ви ніколи не передбачите, які несподівані ускладнення можуть виникнути в роботі, тому краще залишати запас часу. Ще один плюс раннього старту – що ви можете обмірковувати проект у фоновому режимі, поки займаєтеся домашніми справами чи рутинною роботою, яка не вимагає креативності.
5. Сортуйте завдання за типом. Виконання однотипних завдань з різних проектів у відведену для них годину зекономить і час, і енергію. Наприклад, написання відразу декількох листів чи проведення цілої низки телефонних перемлвин з різними замовниками, складання запитань до серії різних інтерв’ю – у найменш продуктивний час доби, а власне програмування чи створення текстів, дизайну і подібна робота – у найпродуктивніші години.
6. Концентруйтеся. Коли ви нарешті розібралися з усіма оргпитаннями і почали працювати, намагайтеся максимально зосередитися на самому предметі, щоб результат можна було з гордістю додати до свого портфоліо. Якщо під час роботи над одним проектом вас раптом осінила геніальна ідея з іншого проекту, запишіть її у блокноті чи на стікері й поверніться до неї пізніше.
Якщо ж від роботи відволікають шкідливі звички, яких ви понабирали за часів безтурботного офісного життя, варто з ними розібратися раз і назавжди – у цьому допоможе авторський курс Олени Бурдейної «Менеджмент звичок».
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!