Đăng Ký Đăng Nhập

Tetris Dopomagaie Dolati Naslidki Psixologichnix Travm 2149

Тетріс допомагає долати наслідки психологічних травм


Лайфхаки

Під час гри нейтралізуються негативні спогади



Група вчених з Оксфорда, Кембриджа й Каролінського інституту кілька років вивчали вплив гри в Тетріс на людей, що отримали психологічну травму, пережили шок. Результати дослідження опублікували в Psychological Science.

Вчені переконливо доводять, посилаючись на численні експерименти, що Тетріс допомагає боротися зі стресом й особливо ефективний у блокуванні негативних спогадів, що переслідують людей після психотравматичного шоку.

Травматичні спогади врізаються у пам’ять протягом кількох годин після самої події, і згодом переслідують людину, змушують переживати наново неприємні моменти і страждати. Емілі Холмс (Emily A. Holmes), кембриджський дослідник роботи мозку і мислення, очолила дослідження, що мало перевірити: яким чином можна використати ці години після травматичної події, щоб завадити спогадам окупувати свідомість.

Забрати у поганих думок ресурси

Психологічні травми – проблема світового масштабу. На них страждають після ДПТ чи терактів, пограбувань чи стихійних лих, причому постраждалі переживають болісні спогади решту життя. У деяких спостерігають посттравматичний синдром і гострий стресовий розлад. Найчастіше лікарі борються з цими хворобами фармацевтичними методами, при цьому способи впливу на нав’язливі спогади мало вивчені.

Психологи вирішили «завантажити» мозок різними завданнями, які заблокують механізм закарбовування спогадів. Оскільки більшість травматичних спогадів візуальні, їх можна «пересилити» іншим досвідом, який теж матиме просторово-зорову природу. Тоді цей досвід конкуруватиме за візуальні ресурси робочої пам’яті з травматичним досвідом. Виявилося, що нав’язливі спогади були практично витіснені, якщо в найближчу добу після події людина кілька годин пограє в Тетріс. Якщо минуло більше часу і спогади вже сформувалися, гра в Тетріс дозволяє зменшити їхню інтенсивність і регулярність.

Оскільки більшість травматичних спогадів візуальні, їх можна «пересилити» іншим досвідом, який теж матиме просторово-зорову природу

Ідея витіснення спогадів виникла через численні експерименти «подвійного завдання» – коли людина має виконувати одночасно різні дії, що починають конкурувати за її ментальні ресурси. Найсильніше конфліктували ті дії, які мали подібну природу, виконувати їх одночасно було майже неможливо. Тож зважаючи, що спогади про травматичну подію складаються здебільшого з візуально-просторових образів (червоний автомобіль, що вилітає на зустрічну смугу), витісняти їх теж треба візуально-просторовою дією.

Дослідження терапевтичного впливу Тетріса почали 2010 року. Виявилося, що гра в Тетріс після травматичної події помітно зменшує яскравість і болючість спогадів про неї. Причому словесна терапія в таких випадках показала значно слабший ефект. Але ці дослідження довели необхідність грати в Тетріс зразу після події. Але як відомо, в більшості випадків люди починають працювати з психотравмою значно пізніше. Тому дослідники мали з’ясувати, чи може Тетріс допомогти тоді, коли після травми минув час.

Оживити спогади

Щоб відтворити стресову ситуацію, учасникам показали фільми зі сценами, які зображують травматичні події. Кожен глядач переглядав фільм окремо від інших і мав максимально сконцентруватися на відео і весь час уявляти себе на місце постраждалого. Учасники оцінили своє самопочуття після перегляду словами: сум, безнадія, депресія, страх, жах. Кожен отримав щоденник, у який протягом наступної доби мав записувати будь-які нав’язливі спогади про переглянутий фільм.

Наступного дня вони повернулися і були розподілені на дві групи:

  • група реактивації;
  • група без реактивації.

Першій групі реактивували негативні спогади. Вони мали переглядати найсумніші кадри з учорашнього фільму, детально роздивлятися їх. Потім одні з них грали в Тетріс, а другі — ні. Групі без реактивації просто дали пограти в Тетріс, не відновлюючи спогади переглядом кадрів.

Гра в Тетріс після травматичної події помітно зменшує яскравість і болючість спогадів про неї

Після чого учасники мали протягом тижня записувати в щоденник, коли з’являються спогади про фільм. Виявилося, що нав’язливість спогадів, їхня яскравість у тих, хто грав у Тетріс, значно слабші. Водночас вони пам’ятали фільм не гірше за інших, просто не страждали від раптовості й сили цих спогадів. При цьому найкраще почувалися саме ті, хто спочатку реактивував негативні спогади, а потім грав у Тетріс.

Вчені переконані, що Тетріс слід використовувати в боротьбі з посттравматичним синдромом. Також він має допомогти у випадках депресивних спогадів, нав’язливих думок про минулі події. Зараз психологи планують продовжити роботу вже не з добровольцями, а з хворими, які справді мають психологічні травми.