Щороку орбіту Землі перетинають метеорні потоки. Перший у році, Квадрантиди, проминає нас з 28 грудня до 7 січня, найкраще його видно 3-4 січня. У серпні можна спостерігати Персеїди, а в грудні – Гемініди.
Найвідоміший, звісно, Персеїди, бо в серпні значно приємніше споглядати нічний зоряний дощ, ніж у грудні чи січні. До того ж можливості спостереження кращі, бо небо зазвичай не захмарене.
Квадрантиди складаються з величезної кількості метеорів, за годину може пролетіти 120. Але видно їх не надто добре, бо більшість невеликі. До того ж цього року заважатиме місячне світло, адже наближається повня.
Метеорні потоки породжені кометами, що обертаються навколо Сонця. З уламків комети виникає метеорний рій, що рухається за її траєкторією. Коли траєкторії рою і Землі перетинаються, бачимо метеорний потік.
Квадрантиди спричинені уламком комети, що зруйнувалася років 500 тому. Вчені зауважують, що нахил орбіти потоку змінюється, і ймовірно 2400 року Квадрантиди вже не перетинатимуть орбіту Землі.
Чому «Квадрантиди»? Зазвичай метеорний потік називають за сузір’ям, у якому розташований його радіант – тобто уявна точка, з якої виходять траєкторії метеорів. Квадрантиди названі за сузір’ям Стінного Квадранту. Але не поспішайте шукати його на зоряній карті, сузір’я вже не існує. Коли Міжнародний астрономічний союз затверджував офіційний перелік сузір’їв, Стінний Квадрант скасували. Так і залишилося: ділянка закріплена за сузір’ям Волопаса, а прилітають звідти Квадрантиди. |
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!