Кар’єра найманого працівника чи власна справа – вибір, який робить багато хто, а деякі й не один раз. Хтось зробить нетривалу подорож у світ бізнесу й повернеться на стабільну офісну роботу, хтось порине в цей світ з головою. Та перш ніж робити ризикований крок, варто послухати тих, хто цю подорож уже здійснив. Навіщо вчитися на власних помилках, якщо можна – на чужих?
Про різні помилки в бізнесі, висновки та спостереження розповів Томас Горний (Tomas Gorny) – серійний підприємець з США, засновник успішних компаній у різних штатах і галузях. Починав він не райдужно – втік від бідності з Польщі, коли був підлітком, згодом потрапив до стартап-команди, заробив статок, втратив його та почав усе спочатку. Він двічі терпів нищівну поразку, поки врешті не заснував компанію Nextiva – хмарний провайдер для бізнес-комунікацій. Зараз у Nextiva в штаті Арізона працюють понад 500 працівників.
Бізнес-філософія Томаса Горного така: «Якщо ви хочете бути успішним підприємцем, не женіться за грошима». Створення важливих і потрібних речей – ймовірніший шлях до успіху, ніж орієнтація на максимальний прибуток.
Для Entrepreneur Томас Горний розповів, які помилки в бізнесі робив сам і які спостерігав в інших, у 4 уроках
Томас Горний не був упередженим, він сам був об’єктом такої упередженості, особливо на початку кар’єри. Через його слов’янський акцент і неамериканське походження Томас регулярно наражався на зневагу в бізнес-колах.
Якщо ви хочете бути успішним підприємцем, не женіться за грошима
«Мене сприймали як дурне польське хлопчисько», – згадує він. Молодий підприємець мусив доводити свої здібності й талант, наполегливо працювати з підрядчиками й діловими партнерами, і врешті досяг успіху. Відтоді Томаса Горного сприймають як незаперечного лідера у своїй галузі, попри акцент і народження в Польщі.
Бізнесмен переконаний, що серйозна помилка – недооцінювати людину через фізичні аспекти: зовнішність, жести, акцент або одяг. Коли він розглядає кандидата на посаду в свою компанію, то аналізує характер людини, її життєві принципи, рівень кваліфікації та культурний потенціал.
Перший бізнес Горний започаткував у 17 років, це була німецька компанія з дистрибуції комп’ютерів. 1996 року він продав її, щоб виїхати до США. Грошей мало вистачити на півроку. Тоді Томас приєднався до стартап-команди й поклав усі сили на розвиток проекту. Жив на $3 на день, підробляв, вкладав усе в компанію, врешті розкрутив її і за 2 роки продав.
Отримані кошти Горний інвестував у нерухомість і втратив їх. Через 5 років після приїзду до Штатів він опинився в тій же точці, з якої починав. Для підприємця це був виклик, і він його прийняв. За останні кошти, $6000, він запустив компанію веб-хостингу й побудував із неї другий за величиною бізнес у цій галузі.
Невдачі й ризик – супутники бізнесу, але вони ніколи не винесуть підприємцю остаточний вирок.
Клієнт – найкращий учитель підприємця. Бізнес, який може створювати якісні продукти й вирішувати проблеми клієнта, доб’ється успіху й прихильності людей. Як власник бізнесу, ви мусите подивитися на світ очима ваших клієнтів: з якими проблемами вони борються, як ви можете полегшити їхнє життя? Не переоцінюйте власну інтуїцію та проникливість – ваше уявлення може бути хибним. Натомість розвивайте і підтримуйте зворотній зв’язок з клієнтами.
Клієнт – найкращий учитель підприємця. Бізнес, який може створювати якісні продукти й вирішувати проблеми клієнта, доб’ється успіху
Наскільки важливо «підключатися» до клієнта, Горний дізнався на власному досвіді, коли вперше відвідав Сполучені Штати. Він зайшов до взуттєвого магазину й побачив пропозицію «дві пари за ціною однієї». І хоча йому була потрібна одна пара взуття, цей маркетинговий хід привернув увагу і зачепив його. Отже, клієнта це приваблює, а такі речі треба пам’ятати і розуміти, щоб просувати свій бізнес.
Низка успіхів і помилок навчила Горного не зациклюватися на прибутку. «Коли я втратив усі гроші, то зрозумів: для досягнення успіху треба зосередитися на створенні цінності для клієнта, а не на тому, скільки грошей ми на цьому заробимо», – каже він. Відтоді за таким принципом підприємець розвивав усі свої бізнеси, і це спрацювало.
Аналогічно Томас Горний застерігає від короткозорого залучення інвестицій. Коли ви берете сторонній капітал, то концентруєтеся на можливих стратегіях виходу, а не на розвитку бізнесу. «Моя особиста перевага в тому, що я не маю інвесторів, – каже підприємець. – Якщо ви зосереджені на стратегії виходу, ви можете забути побудувати свій бізнес. Якщо ж ви зосередитися на створенні бізнесу, результат часто виявляється значно кращим, ніж ви могли мріяти».
У бізнесі легко загрузнути в грі залучення капіталу, вдосконалення стратегії виходу та продажу компанії за пікову ціну. Цей підхід недалекоглядний. Особистий досвід Томаса Горного, його спостереження за історіями партнерів і конкурентів говорять: зосереджуйтеся на продуктах і послугах, а не на грошах. Створення дасть вам значно більше, ніж накопичення.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!