Найнесподіванішим стало присудження премії з літератури
Щорічно Нобелівську премію присуджують у 6 номінаціях: фізика, хімія, медицина й фізіологія, захист миру й література. Вручення відбудеться 10 грудня, але всі номінанти вже відомі. Отже, хто і за що отримав Нобелівську премію-2016.
Оголошено 3 жовтня
Лауреат Йошинорі Осумі (Yoshinori Ohsumi)
Професор Токійського університету Йошинорі Осумі відкрив і дослідив механізми аутофагії – процесу в органічних клітинах, який полягає у «самопоїданні» клітини. Цей механізм неймовірно важливий для функціонування організму, адже клітина виявляється здатною позбавлятися шкідливих, ушкоджених органел, перетравлювати їх і живитися отриманим матеріалом. Це відкриття важливе для вивчення механізмів старіння, боротьби зі складними й часом невиліковними хворобами. Аутофагію слід враховувати в розробці ліків, особливо для таких хвороб, які тісно пов’язані з пошкодженням клітин – наприклад, рак або хвороби людей похилого віку. Йошинорі Осумі, виходячи з отриманих результатів, обґрунтовує користь регулярного голодування. Подальший напрям досліджень – вивчення можливостей впливати на гени, відповідальні за процеси аутофагії в організмі.
Оголошено 4 жовтня
Лауреати Девід Таулесс (David Thouless), Дункан Халдейн (Duncan Haldane), Майкл Костерліц (Michael Kosterlitz)
Група вчених з США отримала нагороду за відкриття «топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії». Вони розглядали явища видозміну матерії, переходу її в інші стани. Вирішальним стало використання у фізиці математичного підходу – топології (це розділ математики, основною увагою якого є вивчення феномену безперервності, поетапної зміни явища від однієї сходинки до іншої).
Відкриття важливе для вивчення механізмів старіння, боротьби зі складними й часом невиліковними хворобами
На початку 1970-х років Майкл Костерліц і Девід Таулесс спростували теорію про те, що надпровідність і плинність матерії неможливі у двовимірному просторі в тонких шарах матерії. Вони дослідили матерію в низькотемпературному й високотемпературному станах й описали топологічний фазовий перехід. Йдеться не про традиційні стани, в які може переходити матерія – рідкий, газоподібний, – а про відкриття цілковито нових фаз матерії, в які вона може потрапляти.
Завдяки вивченню топологічного фазового переходу вчені змогли з іншого боку поглянути на електропровідність й електромагнетичні явища.
Найперспективніші галузі для застосування цих наукових досліджень – у розробці електроніки нового покоління, надпровідників, квантових комп’ютерів.
Оголошено 5 жовтня
Лауреати Жан-П’єр Соваж (Jean-Pierre Sauvage), сер Фрезер Стоддарт (Sir J. Fraser Stoddart) і Бернард Феринга (Bernard L. Feringa)
Розвиток обчислювальної техніки демонструє, як мініатюризація технології може привести до перевороту. Нобелівська премія з хімії дісталася винахідникам мініатюрних машин. Французький, американський і голландський вчені отримали нагороду за «проектування й синтез молекулярних машин». Вони розробили молекули з керованими рухами, які здатні виконувати завдання.
Першим кроком став винахід Соважа 1983 року, коли йому вдалося зв’язати дві молекули у своєрідний ланцюг. Щоб машина могла бути керованою, в ній мають бути частини, здатні вільно переміщатися відносно одна одної. Отримана молекулярна модель дозволила добитися цього.
Премія з хімії дісталася за «проектування й синтез молекулярних машин»
Другий крок був зроблений Стоддартом у 1991 році, коли він розробив ротаксан – кільцеподібну молекулу, яка прикріплена до осі, але може рухатися вздовж неї. Протягом кількох років він вчився контролювати рух молекули і врешті досяг повного контролю над цією молекулярною структурою. На базі ротаксанів дослідницька група Стоддарта розробила молекулярний ліфт, здатний підняти молекулу на 0,7 нанометра, молекулярний м’яз, здатний зігнути тонку золоту пластину, а також молекулярний комп’ютерний чип, порівняно з яким найменші нинішні чипи виглядають гігантськими.
Бернард Феринга – винахідник молекулярного двигуна. Його завданням було побороти властивість молекули рухатися в різні боки, хаотично. Після численних дослідів він зміг добитися контролю над молекулою і змусив її обертатися по колу лише в один бік. Згодом він створив наноавтомобіль, колеса якого складалися з таких молекул. Коли їх змушували обертатися, молекулярна модель починала рухатися вперед.
Найважливіше в цих дослідженнях те, що вченим вдалося отримати контроль над молекулами. З точки зору розвитку молекулярний двигун – те саме, чим був електродвигун у 1830-тих. Тодішні дослідники навіть не уявляли, що демонстровані ними винаходи наповнять світ пральними машинами, вентиляторами й кухонними комбайнами.
Оголошено 7 жовтня
Лауреат президент Колумбії Хуан Мануель Сантос (Juan Manuel Santos)
Політика нагороджено «за рішучі зусилля в припиненні війни, що тривала в країні понад 50 років й коштувала життя 220 тисячам колумбійців». Також премію слід розглядати як висловлення пошани колумбійському народові, який попри всі труднощі не відмовився від надії жити в справедливому світі, а також усім, хто зробив вклад у мирний процес.
Президент Сантос дотримувався мирної політики й ініціював переговори, які завершилися мирною угодою між урядом Колумбії та партизанами FARC. Процес урегулювання ще не завершився, адже на референдумі більшість виборців не підтримали домовленості з FARC. Але це не означає, що вони проти досягнення миру взагалі, тож дії Хуана Мануеля Сантоса набувають ще більшого значення. Наразі сторони дотримуються режиму припинення вогню.
Особливо складне завдання – досягнути балансу між примиренням і забезпеченням справедливості для жертв війни. Простих відповідей тут бути не може. Нобелівський комітет врученням цієї премії закликає до миру в Колумбії.
Оголошено 10 жовтня
Лауреати Олівер Гарт (Oliver Hart) і Бенгт Голмстрем (Bengt Holmstr?m)
Нагороду присуджено за «внесок у теорію контрактів». Сучасна економіка скріплюється незліченною кількістю контрактів. Нові інструменти, створені Гартом і Голмстремом, важливі для розуміння реальних механізмів створення контрактів і потенційних проблем в оформленні договору.
Договірні відносини присутні в суспільстві постійно: між акціонерами і топ-менеджментом, страховою компанією і власниками автомобілів, органом державної влади та громадянами. Оскільки такі відносини, як правило, передбачають конфлікт інтересів, контракти мають бути належним чином спроектовані, щоб гарантувати захищеність для всіх сторін. Лауреати цього року розробили теорію контрактів – всеосяжну основу для аналізу різноманітних питань у договірній конструкції, таких як продуктивність у вирахуванні оплати роботи топ-менеджера, укладання франшиз і доплати в страхуванні, приватизація державного сектора.
Лауреати розробили теорію контрактів – всеосяжну основу для аналізу різноманітних питань у договірній конструкції
Наприкінці 70-х Бенгт Голмстрем почав з розробки форми контракту для СЕО компанії, дії якого часто неочевидні для акціонерів. Голмстрем запропонував укладати контракт за принципом інформативності, коли оплата залежить від виконання прописаних вимог. Згодом удосконалив алгоритм з урахуванням не лише зарплатної вигоди, але й кар’єрного просування, з убезпеченням від намагань одних працівників «виїхати» за рахунок потенціалу і здобутків інших.
У середині 1980-х Олівер Гарт розробив фундаментальну теорію неповних контрактів. Неможливо згадати в документі всі можливі ситуації, що нерідко призводить до зловживань учасників контракту. Гарт розробив таку конструкцію, яка передбачає внесення в контракт кількох змінних, щоб розподілити ризики і контроль за ситуацією між обома сторонами.
Результати нової контрактної теорії змінили погляди на власність і контроль бізнесу, мали величезний вплив на певні галузі економіки, а також політології та права.
Оголошено 13 жовтня
Лауреат Боб Ділан (Bob Dylan)
Нагороду присуджено за «створення нових поетичних виразів в межах американської пісенної традиції». Цим поясненням Нобелівський комітет і обмежився. Боб Ділан – американський співак, поет і композитор. Найтитулованіший з діячів маскульту: володар Греммі, Оскара, а тепер і Нобелівської премії.
Боб Ділан жодним чином не відреагував на присудження премії і не коментує цю подію. Невідомо, чи відвідає він 10 грудня церемонію нагородження.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!