Đăng Ký Đăng Nhập

Vstupna Kampaniya 2016 Na Shho Zvernuti Uvagu 1637

Вступна кампанія-2016: на що звернути увагу


ЗНО

Завдання для випускника: готуватися до ЗНО та думати щодо профорієнтації



Перший заступник міністра освіти Інна Совсун на брифінгу 17 травня розповіла про те, чим вступна кампанія 2016 року відрізнятиметься від попередніх і на що треба звернути увагу.

Отже, з 11 до 28 липня триватиме вступ. Цього року ще можна подавати документи на «спеціаліста», але з наступного року залишаться лише магістерські програми. Сертифікат ЗНО подаватимуть тільки за 2016 рік, а з наступного можна буде використовувати сертифікати різних років.

Перелік спеціальностей

Вже діє новий перелік галузей та спеціальностей. Його ввели, щоб студент отримав мобільність, відповідно до сучасних освітніх трендів. Як пояснила Інна Совсун, раніше в разі навчання на вузькій спеціальності можливість зміни освітньої траєкторії була мізерною. Так само обмежені були пропозиції роботи, в результаті чого випускник не мав можливості для маневру і не працевлаштовувався. «Ідеологія нового переліку полягає в запроваджені підходів європейських країн. Бакалаврат має ширшу спеціальність, а в магістратурі за півтора-два роки студент може спеціалізуватися на більш вузькій темі», – каже Інна Совсун.

Подання заяви

Цього року заяви подають в електронній формі, за винятком тих, хто вступає за співбесідою чи вступними іспитами. Після зарахування треба буде принести до вишу документи в паперовому вигляді.

Можна подати не більше 15 заяв, максимум на 5 спеціальностей (не обмежується подання заяв на освітні програми, на які не передбачене навчання за державні кошти). Кількість навчальних закладів може бути будь-якою. Для кожної з заяв необхідно визначити пріоритетність, де першою зазначається найбажаніша позиція, і наступні розташовуються за зменшенням пріоритетності.

Як працює система пріоритетності заяв

Коли перелік заяв за пріоритетністю сформовано, автоматизована система перевірятиме можливість вступу за кожною з заяв, починаючи з першої. Якщо абітурієнт проходить за нею на державну форму навчання, він отримує рекомендацію на неї, а решту його заяв скасовують. Якщо не проходить – система аналізує другий пріоритет і так далі. В результаті абітурієнт автоматично отримає одну пропозицію на державну форму навчання – найвищу у сформованому ним переліку, на яку він може потрапити зі своїм результатом. Звісно, якщо результат нижчий, ніж треба для зарахування на бюджет з усіх заявлених спеціальностей, абітурієнт не зможе навчатися за державні кошти.

Таким чином в Міносвіти хочуть уникнути проблеми попередніх років, коли зарахування відбувалося в кілька хвиль. Абітурієнт, який був присутній у 5 списках різних університетів, обирав один і ніс туди документи. Тоді його місце в решті університетів звільнялося, і можна було вступати тому, хто попервах не проходив за балами. В другу хвилю зараховували їх, а в третю – наступних. Наприкінці, коли все-таки залишалися місця на бюджет, брали фактично тих, хто прибіг першим. У певних університетах, каже Інна Совсун, до 80% абітурієнтів зараховували в таку останню, неврегульовану хвилю.

Цього року процес зарахування спробують зробити прозорим і чітким.

При цьому обсяг держзамовлення зменшився на 10,8%. Мотивують це скороченням кількості випускників на 15%, а також надлишком на ринку праці певних спеціальностей, в першу чергу суспільно-гуманітарних. За інженерно-технічними та природничо-математичними спеціальностями держзамовлення не змінювали.

ЗНО і профорієнтація

Отже, для успішного вступу треба мати високий бал ЗНО і грамотно, вдумливо скласти перелік заяв з пріоритетністю. Покращити підготовку перед іспитами можна на онлайн-платформі EDUGET – формат онлайн-курсів ідеальний для такої задачі, адже можна підтягнути окремі теми, потренуватися на тестах самого курсу і тестах ЗНО попередніх років.

Що стосується обирання спеціальностей, то варто оцінити свої можливості, майбутні кар’єрні перспективи й особисту схильність. В ідеалі звернутися по фахову допомогу, щоб отримати професійну оцінку особистості, психотипу, найсильніших і найслабших якостей. В онлайн-форматі таку задачу можуть виконати експертні тести з профорієнтації. EDUGET пропонує розробку австрійської компанії HILL INTERNATIONAL – це масштабне кількагодинне опитування, за результатами якого ви отримаєте детально проаналізований психологічний профіль, з наголосом саме на оцінці професійних схильностей і перспектив: важливі для професійного вибору риси характеру, аналіз здібностей, професійні інтереси. HILL INTERNATIONAL спеціалізується на аналізі людських ресурсів і потенціалу, працює з провідними світовими компаніями з кадрових питань, а запропонований тест фахівці компанії розробили прицільно з урахуванням реалій українського ринку праці. Зразок профорієнтаційного висновку можна завантажити на платформі EDUGET.