Đăng Ký Đăng Nhập

Xto Najgolovnishij U Gri Prestoliv Dovedeno Matematichnimi Metodami 1495

Хто найголовніший у «Грі престолів», доведено математичними методами


Лайфхаки

З використаних інструментів – мережевий аналіз, комбінаторна ймовірність, алгоритми PageRankЩо означає «практична математика», продемонстрували американці Ендрю Беверидж (Andrew Beveridge) і Джи Шан (Jie Shan). Математики з Міннесоти застосували наукові методи, щоб відповісти на запитання: хто насправді головний герой «Гри престолів»?

Культова серія романів «Пісня льоду й полум’я» і знята за нею «Гра престолів» тримають у напрузі фанатів з усього світу: щойно вони визначаться з центральним персонажем, як автор «вбиває» його. Нового сезону, що вийде цього місяця, чекають з нетерпінням. Чи вижив Джон Сноу і що трапилося з Дейєнеріс Таргарієн? Автор Джордж Реймонд Річард Мартін (George Raymond Richard Martin) не розкриває свій задум і не піддається на жодні маніпуляції та пастки журналістів. Інтрига зберігається.

Розкрити її спробували Ендрю Беверидж і Джи Шан: «Щоб демістифікувати культову сагу, переведемо її в галузь науки – сучасної й інноваційної». У статті Network of Trones на сайті MAA (Mathematical Association of America) вони розповідають про своє дослідження й отримані результати.

Вчені використали метод мережевого аналізу, який застосовують для роботи в великою кількістю даних, в тому числі текстових. «Гра престолів» підходить якнайкраще – величезна кількість персонажів, переплетені сюжетні лінії, заплутані взаємозв’язки між героями і групами героїв. Спочатку вчені створили «соцмережу» з усіх героїв, прогнали тексти романів через програму й отримали 107 «вершин» із встановленими зв’язками між ними. Маркером зв’язку між двома персонажами стало згадування їх у книзі поруч, у межах 15 слів. Таким чином вчені вибудували 353 зв’язки, різної інтенсивності залежно від частотності згадувань.

Це стало базою для подальшої роботи. Беверидж і Шан залучили аналітичні інструменти мережевої науки, математичні алгоритми, лінійну алгебру, комбінаторну ймовірність. За отриманими характеристиками виміряли ступінь «ваги», центральності кожної фігури.

Наступним етапом дослідження став Google з використанням сімейства алгоритмів PageRank, що здійснює оцінку важливості веб-сторінок за допомогою розв’язання систем лінійних рівнянь. Математики аналізували представленість персонажів в пошуковій видачі Google, їхню зв’язаність між собою.

Отже, відкриваємо таємницю. Мати драконів Дейєнеріс, на яку роблять ставки багато фанатів, навіть не потрапила до першої трійки, вона четверта. Випередила її Санса Старк. Друге місце ще в одного фаворита прихильників серіалу, Джона Сноу. А найцентральнішим персонажем культової саги виявився сумний і кумедний, розумний і шляхетний, відважний і слабкий – карлик Тіріон Ланістер.

Тяжко уявити дослідження, що могло б сильніше мотивувати до вивчення точних наук. Платформа EDUGET пропонує онлайн-підготовку до ЗНО з математики – готуйтеся і вступайте на математичні спеціальності. До того ж вчені припускають, що математичний аналіз дозволяє не тільки вирахувати центрального персонажу, але й передбачити розвиток сюжету.