Đăng Ký Đăng Nhập

Xudozhnika Benksi Rozsekretili Vcheni 1269

Художника Бенксі розсекретили вчені


Тренди

Дослідження провели біологи, хіміки і криміналісти



Науковими методами аналізу даних вдалося встановити, хто ховається під псевдонімом Бенксі (Banksy) – культового художника сучасності. Результати дослідження опублікували в Journal of Spatial Science.

Автори публікації – група вчених зі Школи біологічних і хімічних наук при Лондонському університеті (School of Biological and Chemical Sciences) і доктор Кім Россмо (Kim Rossmo) з Техаського державного університету (Texas State University), кримінолог і колишній детектив.

Для пошуку загадкового художника використано модель географічного профілювання – математичний метод, розроблений у криміналістиці для полювання на серійних злочинців. Висновки ґрунтуються на аналізі просторових закономірностей – пересування, улюблені місця, перетини траєкторій. Можливості цього методу цінуються все вище, географічним профілюванням почали користуватися екологи й епідеміологи. Приміром, його застосовують для прогнозування територіальних спалахів малярії або пошуку колоній кажанів.

Як вхідні дані для пошуку людини виступають місця, де часто з’являється розшукуваний, вчені визначають його траєкторії пересування, «гарячі точки» – і поступово звужують коло тих, хто буває саме в цих територіальних зонах. У випадку з Бенксі за основу взяли 140 його графіті в улюблених ареалах – у Лондоні та Бристолі. Виявилося, що їхні місця корелюють з іншими об’єктами – це паби, футбольні поля, які часто відвідував той самий чоловік. Всі ці місця так чи інакше пов’язані з його домашніми адресами, одна в Бристолі та три в Лондоні. Цей чоловік – Робін Ґаннінґем (Robin Gunningham), випускник публічної школи Бристоля. Вчені не мають сумніву, що їхнє визначення персони художника правильне.

Варто зауважити, що витік інформації щодо справжнього імені Бенксі стався ще 2008 року. Казали, що художника звати Робін і прямо натякали на Ґаннінґема. Посилений інтерес до його персони неминучий, адже йдеться не про рядового прихильника стріт-арту. Він має тисячі прихильників, концептуальну манеру роботи, епігонів по всьому світові. Найдорожчий малюнок Бенксі продано за $1,9 млн.

Той факт, що географічне профілювання незалежно вивело на ту саму персону, свідчить і про правдивість висновків щодо особи Ґаннінґема, і про релевантність самого методу.

Адвокати Бенксі протестували проти оприлюднення дослідження, але автори наполягли, що його результати дуже важливі. Йдеться не про розвінчання культової особи чи дешеву сенсацію, а про можливі варіанти використання географічного профілювання в боротьбі зі смертельними небезпеками. Вчені зауважують: «У ширшому сенсі ці результати підтверджують попередні припущення, що географічний аналіз дрібних, на перший погляд незначних речей (цього разу – графіті) може точно вказати на персону і місцезнаходження. Так можна шукати терористичні бази й запобігати можливим небезпекам. Ми маємо унікальний приклад застосування методу для комплексного вирішення серйозних проблем».