Đăng Ký Đăng Nhập

Yak Podolati Strax Publichnix Vistupiv 1785

Як подолати страх публічних виступів


Лайфхаки



Питання про те, як подолати страх перед публічним виступом, дуже актуальне для багатьох людей. Насправді більшість боїться виступати перед великою аудиторією, що призводить до низки проблем, коли йдеться про кар’єру чи просування бізнесу. Подолати цей страх можна завдяки регулярним тренуванням і дотриманню певних рекомендацій перед виступом (подробиці на спеціальному курсі на платформі EDUGET).

Причини страху публічних виступів

Давайте спробуємо розібратися в тому, чому люди бояться чи соромляться виступати перед аудиторією. Коріння цієї проблеми, як стверджують психологи, тягнуться ще з дитинства. Нерідко батьки забороняють своїм дітям голосно говорити в людному місці чи взагалі розкривати рота в присутності незнайомих людей. Аргументують тим, що «всі дивляться» і «що люди подумають». З віком боязнь сказати щось не те на людях лише зростає, звідси жахливий психологічний дискомфорт. Викладачі в навчальних закладах часто закріплюють негативну установку, постійно критикуючи школярів і студентів.

Для багатьох страх публічних виступів  базується на негативному особистому досвіді. У когось у житті колись був неприємний момент, пов’язаний з виступом на публіці, а хтось просто не володіє достатнім досвідом. Навчити дитину виступати перед великою аудиторією доволі легко, а ось побороти свої страхи у зрілому віці – значно складніше. Але цілком реально.

Головне – усвідомити, що ви не самотні у ваших побоюваннях. 9 з 10 людей мають страх сцени, а сплеск адреналіну під час публічного виступу порівнянний з тим, що переживають парашутисти в стрибку. Тепер, коли ми розібралися, чому виникає така проблема, залишилося вирішити, як з нею боротися.

Поради щодо подолання страху публічних виступів

Перебороти свій страх можна за допомогою дипломованого психолога, а можна і самостійно. Для цього знадобляться наступні рекомендації:

  1. Не бійтеся публічно зробити помилку – саме це тривожить більшість людей. В результаті хвилювання збільшує вірогідність помилки, і виходить замкнуте коло. Пам’ятайте, що жодна людина не застрахована від помилок і погрішностей у мові, навіть професійні оратори. Найкращий спосіб не боятися помилок – це сприймати їх як мотивацію для розвитку в собі вміння виходити зі складних ситуацій. Також дуже важливо пам’ятати, що неможливо сподобатися кожному слухачеві, а помилки – це чудовий стимул для вдосконалення своїх навичок публічних виступів.
  2. Репетируйте, заздалегідь уявляйте бажаний результат. Позбутися страху публічних виступів  можна, якщо представляти свій успіх, а не провал. Негативні думки перед виступом лише примусять вас нервуватися ще більше, а це поверне нас до попереднього пункту.
  3. Заздалегідь плануйте зміст вашої промови, робіть замітки. Не говоріть про те, чого ви не знаєте чи в чому не розбираєтеся. Також важливо навіть у вивчену й відрепетирувану  промову вставляти щось своє, додавати елемент імпровізації й жартувати. Дуже важливо, щоб тема промови вам подобалася.
  4. Не дозволяйте минулому впливати на теперішнє. Забудьте про дитячі травми й негативний досвід публічних виступів. Здолати страх перед виступом  можна, якщо згадати, що успішними ораторами не народжуються, ними стають.
  5. Не думайте погано про своїх слухачів. Поширена помилка багатьох молодих ораторів у переконанні, ніби аудиторія дуже хоче їх принизити. Від цього хвилювання зростає, а слова плутаються. Думайте про те, що ваші слухачі прихильно сприйматимуть все, що ви скажете, і виступати стане значно простіше.
  6. Відпочивайте перед виступом – лягайте спати раніше й уникайте стресів. Добре допомагає тепле молоко на ніч, спокійна музика чи гарна книга. Намагайтеся не ставити важливі зустрічі чи відповідальні справи на день перед виступом.
  7. Обережніше зі стимуляторами – багато хто вважає, що міцна кава чи трохи алкоголю є чудовим способом підбадьорити себе перед виступом. Насправді після таких стимуляторів контролювати себе стає складніше, а це може негативно вплинути на якість майбутнього виступу.
  8. Пам’ятайте про правильне дихання та загальний контроль організму. Перемогти страх перед публікою  легше, якщо опанувати себе, глибоко дихати і вивести надлишок енергії за допомогою спеціальних вправ.
  9. Створіть свій унікальний імідж – це допоможе справити позитивне враження на аудиторію, навіть якщо ви ще нічого не сказали. Якщо у вас проблеми зі смаком, зверніться до досвідченого стиліста.
  10. Щоб не боятися виступати на публіці, під час виступу фокусуйте погляд на доброзичливих і усміхнених обличчях. Виділяйте в натовпі тих, хто ставиться до вас приязно, це додає впевненості.

Всі ці поради допоможуть вам подолати страх публічних виступів, але головна з них – це тренування, тренування і ще раз тренування. Побороти хвилювання перед виступом з першого разу неможливо, і це нормально, пам’ятайте про це.

Наші курси допоможуть вам стати першокласним оратором, підкажуть, як правильно поводитися перед аудиторією, яких поширених помилок варто уникати і як краще поставити свою вимову (Курс «ОРАТОРій для чайників», курс «Професійний оратор Online Light»). Усі наші курси читають фахівці, які досконально знаються на предметі.

Пам’ятайте, що немає нічого надприродного в тому, щоб подолати страх перед сценою. Головне – не відступати після перших помилок.