Відбір абітурієнтів триває місяць
У місті Фрімонт, Каліфорнія, відкрили університет, у якому немає жодного викладача, повідомляє
Хоча може здатися, що тут сліпий вестиме сліпого, але коли перший університет «42» відкрився в Парижі, 2013 року, кількість охочих навчатися в ньому була величезною. Зараз випускники «42» працюють в IBM, Amazon, Tesla Motors, а також запускають власні стартапи.
Навчання в «42» безкоштовне. Студенти отримають кампус на 60 тисяч квадратних метрів, обладнаний необхідною технікою. Малозабезпечені можуть жити в гуртожитку, він розрахований на 600 осіб.
«42» – таку відповідь дав спеціально створений комп’ютер на «Головне запитання Життя, Всесвіту і всякого такого» в гумористичній серії Дугласа Адамса «Путівник Галактикою для космотуристів» (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy). На обурення людей, що це за відповідь на таке важливе запитання, комп’ютер порадив спочатку розібратися з самим запитанням – тоді й відповідь не буде такою дурнуватою.
Засновник проекту Ксав’є Ніль (Xavier Niel) з однодумцями прагнуть зробити для освіти те, що зробив для спілкування Facebook – максимальна доступність і безмежність можливостей. Оскільки самі вони реалізувалися в галузі технологій, то й навчати вирішили айтішників.
В університеті поєднані крайні форми двох підходів: взаємонавчання студентів і навчання на основі проектів. Це популярні підходи в сучасній освіті, але зазвичай вони використовуються як допоміжні, а не основні. Ксав’є Ніль вирішив змінити акценти.
Студенти в «42» обирають проекти – розробити веб-сайт, створити комп’ютерну гру, мобільний додаток. Вони самі шукають онлайн-курси і навчальні посібники в Інтернеті, щоб виконати завдання. Після цього звертаються по допомогу до однокурсників, які теж працюють над своїми проектами. Все навчання базується на проектах, відбувається без лекцій і кураторів.
Кожен успішно завершений проект піднімає студента на один рівень. Сертифікат про закінчення університету видається, коли людина проходить 21 рівень. Тривалість навчання індивідуальна, кожен рухається у своєму темпі, приблизно шлях до випуску забирає 3-5 років.
Засновники «42» стверджують, що цей метод навчання дозволяє компенсувати недоліки в традиційній системі освіти, яка заохочує студентів «бути пасивними одержувачами знань».
«Роботодавці кажуть, що наші випускники ініціативніші за інших. Вони скоріше дістануть інформацію самостійно, а не чекатимуть її від керівника», – каже операційний директор «42» Бріттані Бір (Brittany Bir).
Коли студенти навчають один одного, вони вчаться шукати рішення, творчо й винахідливо розбиратися з проблемами. Вони отримують досвід успішної командної роботи, відстоюють свої ідеї та дискутують, а цих навичок дуже бракує багатьом сучасним випускникам технічних факультетів.
Тривалість навчання індивідуальна, приблизно шлях до випуску забирає 3-5 років
Окрім розвитку соціальних навичок, взаємне навчання дозволяє глибше зрозуміти предмет. Освітній експерт Філ Рейс (Phil Race) каже, що складний матеріал засвоюється краще у поясненні того, хто сам недавно його опанував.
Професор Ден Бутін (Dan Butin) стверджує, що проектна робота і навчання один одного значно результативніші за лекції. Та при цьому «42», на думку професора, зайшов занадто далеко, взагалі позбувшись учителів. Його дослідження свідчать, що взаємне навчання найефективніше, коли студенти працюють під наглядом експертів: «Викладач має скеровувати в найскладніших моментах, які далеко за межами свідомості чи інтелектуальних можливостей студента». Мета вищої освіти, каже Ден Бутін, – кинути виклик знанням студента, його нинішнім уявленням, змусити його вийти на новий рівень. Без кваліфікованого педагога це не відбудеться, студент просто посилюватиме свій набір знань і якостей, але залишиться на тому ж рівні.
Чи можна запровадити модель «42» в традиційних вишах? Ні, каже Бріттані Бір, ця методика не підходить широкому загалу. В університет відбір триває протягом місяця, і за цей час багато кандидатів відмовляються від вступу, не витримуючи тягаря самостійного прийняття рішень і постійного спілкування.
Складний матеріал засвоюється краще у поясненні того, хто сам недавно його опанував
«Модель підходить дисциплінованим і цілеспрямованим людям, які не бояться працювати у власному темпі й нести відповідальність за свої результати», – пояснює Бріттані Бір. Директор паризького відділення Ніколя Садірак (Nicolas Sadirac) зауважує, що навчання в «42» добре підходить тим студентам, які були розчаровані в традиційній освіті та припинили навчання: «Система освіти Франції часто розчаровує талановитих неординарних студентів».
При цьому наявна кваліфікація для вступу до «42» не має жодного значення. Серед паризьких студентів університету 40% навіть не мають повної середньої освіти. «Ми нагадали їм, яким цікавим може бути навчання, якщо реалізовувати власні ідеї, а не механічно виконувати вказівки викладачів», – каже Ніколя Садірак.
Появу філії «42» в Каліфорнії підтримали авторитети ІТ-галузі – директор Snapchat Еван Шпігель, гендиректор Periscope Кейвон Бейкпур і віце-президент Facebook Девід Маркус.
В Україні теж відкрили філію університету «42». В ній навчається методист EDUGET Роман Баницький. Його розповідь про навчання – тут.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!