Đăng Ký Đăng Nhập

Yak Projti Spivbesidu Na Poziciyu Menedzhera Proiektiv V It Kompaniyu 2651

Як пройти співбесіду на позицію менеджера проєктів в IT компанію.


Експерти



Ірина Вишнетська – Senior Project Manager, 5 років в IT індустрії, 20 запущених продуктів і вражаючий список топових клієнтів: Sony Pictures, BGO, Mansion Group, SpilGames, 505 Games, Ironklad Studios, Nightschool, HKA Digital, Signal Studios, Giant Squad, McDonalds , LEGO, etc.

З чого почалася твоя кар’єра в IT?

 В IT я потрапила не відразу. До цього був довгий шлях проб і помилок. Я закінчила факультет Project- Management and PR Technology (це був мій свідомий вибір) і після закінчення навчання почала шукати роботу саме в цьому напрямку. Моя кар’єра менеджера почалася з рекламного агентства. За символічну плату я стежила за виходом рекламних публікацій у друкованих виданнях і відправляла звіти клієнтам. Протягом наступних 5-ти років я працювала в PR-агентствах і Production-студіях і ніколи не переставала шукати нові можливості для розвитку своєї професії. Періодично, я відправляла резюме на цікаві мені вакансії, навіть коли не зовсім відповідала описаним вимогам. 

Завдяки щасливому випадку мене запросили пройти інтерв’ю в gamedev студію Room8Studio. З цього почалася моя кар’єра безпосередньо як проджект-менеджера в IT індустрії. Для мене це був новий вектор розвитку і можливостей. Через три роки продуктивної роботи мені захотілося чогось нового: спробувати себе в інших масштабах, зрозуміти, чого я варта, як фахівець на ринку IT і переконатися, що я розумію свою роль і функції, як менеджер проєктів. Я продовжувала пошуки і мені пощастило пройти співбесіду в одну з топових міжнародних IT-компаній Infopulse на позицію Delivery Project Manager. Там я працювала з чудовою командою і топ-менеджментом, але після релізу одного з моїх проєктів я зізналася собі чесно, що automotive не той напрям, в якому я бачу себе в найближчі пару років і я почала шукати іншу роботу.

Через якийсь час мені подзвонили з компанії PlayTech і призначили співбесіду. Внутрішньо я була впевнена, що пройду інтерв’ю, так як у мене був великий досвід за плечима і я була добре підготовлена ​​до будь-якого рівня питань. У мене було 5-ть тривалих етапів співбесіди, починаючи з технічного і закінчуючи тестуванням на детекторі брехні. Це була найдовша співбесіда в моєму житті, але воно того варте.

З якими питаннями на співбесідах в IT компаніях ти стикалася?

 

Кожна компанія, яка запрошувала мене на інтерв’ю, мала свою специфіку підходу до проведення співбесіди. Це завжди дуже сильно залежало від особливостей проєкту і напрямку, на який мене інтерв’ювали. Але все ж, ряд питань повторювався практично в кожній з компаній.

Ці питання можна розділити на кілька категорій: технічні, наявність професійних навичок і особисті (soft skills). Особисті питання задаються з метою виявити ваші сильні і слабкі сторони, а також лідерські якості, відповіді на них дають роботодавцю попереднє враження, чи впишетесь ви в робочий колектив.

Найактуальніші питання та як я на них відповідала:

У чому різниця між проєктом і продуктом? Проєкт – це процес, продукт це результат проєкту.

Що таке реєстр ризиків? Це документ, що містить всі виявлені ризики проєкту, а також список обов’язкових і потенційних дій на випадок виникнення того чи іншого ризику.

Які методи використовуються для визначення обсягу робіт? Аналіз вимог, системна інженерія, системний аналіз, аналіз вартості та аналіз альтернатив. Аналіз альтернатив може бути досягнутий шляхом мозкового штурму і парного зіставлення.

Що таке backend і frontend?Frontend- це все що бачить користувач. Те що виводитися на екран і запускається ..Backend – все, що працює на сервері.

Опишіть життєвий цикл проєкту? Все дуже просто, вам буде досить назвати 5-ть основних фаз: ініціювання проєкту (initiating), планування (planning), моніторинг і виконання контролю (executing and controlling) і закриття (closing).

Якими інструментами для проєктної роботи ви користуєтеся? Називайте все що ви коли-небудь використовували в своїй роботі: діаграми Ганта, Jira, Confluence, RACI, RAPID, Trello, Value Proposition Canvas, Persona Canvas і інші.

Які метрики для розрахунку ефективності проєкту ви використовуєте? У Scrum існує 4 основних метрики, можна озвучити всі, якщо ви розумієте як з ними працювати: діаграма вигоряння спринту, поліпшена діаграма вигоряння релізу, діаграма перешкод спринту, графік витрат на виправлення.

Що ви розумієте під RACI? Це матриця відповідальностей всіх учасників проєкту.

R – Responsible (виконує)

A – Accountable (несе відповідальність)

C – Consult before doing (консультує до початку виконання)

I – Inform after doing (оповіщає після виконання)

Як ви вирішуєте конфлікти всередині вашої команди? Тут можна привести будь-який приклад з особистого досвіду на попередньому місці роботи. Важливо продемонструвати ваш досвід, як керівника.

Як ви мотивуєте команду? Це питання завжди дуже складне, тому що залежить від можливостей вашої попередньої компанії, але важливим буде підкреслити методи нефінансової мотивації: моральна підтримка в робочих ситуаціях, спільні заходи з командою, допомога у вирішенні конфліктних ситуацій, підтримка в освітніх напрямках, проведення щомісячних обговорювань з кожним учасником команди, щоб виявити ступінь їх задоволення або невдоволення компанією і продумати чим ви можете їм допомогти.

Що таке CMMI? Розшифровується, як інтегрована модель зрілості процесів програмного забезпечення та вдосконалення процесів в організаціях різних розмірів і видів діяльності. CMMI являє собою набір рекомендацій, запропонованих розробниками для реалізації і досягнення цілей.

Яким чином ви прискорювали здачу проєкту, якщо цього вимагав замовник? На такі випадки у мене є два варіанти: перший – міняти пріоритети завдань і від чогось відмовлятися, і другий – задіяти додаткові ресурси.

Назвіть ваші сильні і слабкі сторони? Тут важливо бути чесним, але без зайвої драматургії. Моя відповідь часто така: Моя сильна сторона в тому, що я не боюся брати на себе відповідальність за проєкт і команду, а слабка, в тому що я занадто сильно намагаюся все контролювати. Мікроменеджмент не завжди призводить до гарних результатів, іноді команді потрібно давати свободу і показати що ви їй довіряєте.

Що тебе особисто мотивує і демотивує в роботі? Для мене найбільшим мотиватором є результат роботи моєї команди. Я шалено радію навіть найменшим досягненням, радію, коли бачу, що моя команда горить проєктом, намагається щось поліпшити і орієнтована на якість. Демотивують люди, які працюють на час. Такі учасники швидше гальмують результати всієї команди ніж беруть участь у проєкті.

Які якості тобі допомагають в менеджменті проєктів? Як приклад, наведу ряд якостей, які допомагають особисто мені в щоденному менеджменті незалежно від складності проєкту, обсягу команд або рівня клієнта:

  • бажання впливати на процеси

     
  • педантичність в організаційних питаннях

     
  • вміння конструктивно доносити свої цілі

     
  • критичне мислення

     
  • позитивний настрій і націленість на успіх

     
  • вміння контролювати свої емоції

Але найважливіший і ключовий навик, яким повинен володіти не тільки менеджер, але і будь-яка людина – це щиро любити свою професію.

Чому ми повинні взяти саме вас? Тут немає універсальної відповіді. Постарайтеся продумати заздалегідь коротку відповідь на це каверзне питання: наприклад, що ви володієте таким набором Soft і hard skills, які ідеально вписуються у вимоги даної вакансії, і в цілому компанії , на випадок якщо його поставлять.

Які напрямки можуть доповнити професію проджект-менеджера? Все залежить від особистих якостей людини і від його цілей на майбутнє. У мене були проєкти, на яких доводилося поєднувати ролі Project Manager, Product Owner, Product Manager, Scrum Master, що не завжди було добре для проєкту, але багато чому мене навчило. Навіть негативний досвід є частиною освітнього процесу. На даному етапі кар’єрного зростання мені цікаво розвиватися в напрямку Product Management, так як ця роль безпосередньо пов’язана з розумінням product / market fit, умінням швидко і гнучко реагувати на тенденції ринку, а також умінням вчасно репозиціонувати продукт під вимоги цільової аудиторії. Це дуже цікаво.

Що б ти порекомендувала проджект-менеджерам для успішного проходження інтерв’ю?

Дам кілька підказок, грунтуючись на особистому досвіді.

Резюме: Щоб на вас звернули увагу і запросили на співбесіду, підготуйте якісне резюме. Для того, щоб його професійно оформити, можна скористатися готовими шаблонами на різних сайтах. Не пошкодуйте грошей на цей документ, він себе окупить. Вносьте тільки найважливішу інформацію, структуруйте її за шаблоном. Категорично не раджу використовувати фото в сонцезахисних окулярах, з відпочинку або додатковими предметами на задньому тлі. Фотографія повинна бути позитивною, але стриманою і одночасно в діловому стилі

       

Рев’ю компанії: Перед співбесідою вивчіть всю доступну інформацію про компанію (які продукти виробляє, які є напрямки, скільки людей в штаті, подивіться відгуки на форумах, сайтах). Є ймовірність, що вас запитають, чому ви вибрали саме цю компанію.

Підготовка до запитань: Перевірте свої знання, освіжіть в пам’яті інформацію накопичену за багато років, щоб з упевненістю відповідати на поставлені питання і не розгубитися в потрібний момент. Порепетируйте перед дзеркалом або ввімкніть камеру і дивіться на себе, промовляючи відповіді. Також попросіть когось із знайомих в довільній послідовності задавати вам питання, особливо ті, в яких ви невпевнено себе почуваєте.

Розповідь про себе: Один з найважливіших етапів співбесіди. Підготуйтеся до нього заздалегідь. Коротко опишіть свій попередній досвід не заглиблюючись сильно в деталі, акцентуйте увагу на свої досягнення і проєктах.

Зовнішній вигляд: Як би там не казали, але перше враження про вас складеться, як тільки вас зустрінуть, тому намагайтеся виглядати респектабельно і доглянуто. Білий верх, чорний низ – універсальний рецепт як для дівчат, так і для хлопців, і не менш важливий фактор, це чисте взуття. Нікому не потрібен неохайний менеджер.

Поведінка: Поводьте себе стримано, але розкуто. Не сідайте в закриті пози, не схрещуйте руки, намагайтеся їх тримати на столі або жестикулюйте в процесі обговорення, щоб не проявляти свою невпевненість.

Відповіді на питання: Відповідайте спокійно, не поспішаєте. Краще трохи подумайте перед тим, як давати відповідь, так як іноді питання спеціально вибудовують таким чином, щоб вас заплутати, щоб переглянути вашу реакцію. Якщо ви не знаєте відповіді на питання, не кажіть цього, спробуйте розповісти своїми словами.

Ваші питання: Проявіть свою зацікавленість до роботи в компанії. Заздалегідь підготуйте кілька запитань і при можливості їх задайте. Я зазвичай цікавлюся на якому проєкті буду працювати, уточнюю про корпоративну культуру компанії, обов’язкові правила, кількість людей в командах і країни партнерів, з якими буду співпрацювати.

Не забувайте, що співбесіда не тільки для того, щоб перевірити наскільки ви підходите компанії, важливо щоб ви також оцінили наскільки компанія і її умови підходять вам.

     

Ірина Вишнетська, бізнес проджект менеджер компанії PlayTech
Автор