Đăng Ký Đăng Nhập

Yak Rozkrutitisya Mayuchi 2 Na Den Rozpovidaie Bill Gejts 1819

Як розкрутитися, маючи $2 на день, – розповідає Білл Гейтс


ЛайфхакиЯк почати свій бізнес? Як розвинути свій бізнес? Запитання, актуальні для багатьох. Для підприємців на платформі EDUGET досвідчений стартапер, який запустив багато успішних проектів в умовах різної складності, Андрій Федорів дасть покроковий алгоритм створення й розвитку бізнесу – як просувати бренд, мотивувати працівників і генерувати зростання. Дивіться в онлайн-курсі «Стратегія=Ідея». На ще актуальніше запитання «Як створити свій бізнес без грошей?» відповідає Білл Гейтс у своєму блозі. Як відомо, він не лише один з найбагатших у світі, але й найзатятіший філантроп. Благодійний фонд Білла Гейтса опікується країнами третього світу, людьми за межею бідності та вважає головною метою гідні умови життя для кожного на планеті.

Саме ця діяльність спонукала засновника Microsoft задуматися: які шляхи збагачення для тих, хто має мінімальний дохід на день? Результат роздумів він виклав у статті «Чому я вирощував би птицю» (Why I Would Raise Chickens).

Якби ви мали $2 в день, що ви зробили б, щоб поліпшити своє життя?

Це реальне запитання для майже мільярда людей, які живуть в умовах крайньої бідності. Єдиної правильної відповіді, звісно, немає, адже бідність у різних місцях теж буває різною. Та завдяки моїй роботі з фондом я познайомився з дуже багатьма людьми з нерозвинених країн, які вирощують курей. Я дізнався багато цікавого про цей бізнес (мені, міському хлопцю з Сіетла, було про що дізнатися). Отже, мій висновок очевидний: якщо ви живете бідно, то дуже добре, якщо у вас є кури.

Що я зробив би, якби був на місці цих людей? Я однозначно почав би вирощувати птицю. І ось чому.

  • Піклуватися про них просто і недорого. Багато порід їдять усе, що знайдуть на землі – ви можете згодовувати їм залишки зі столу, навіть не дуже їстівні. Хоча спеціальне харчування, звісно, краще. Для житла їм достатньо невеликого укриття й сідала, які легко зробити з дерева та дроту. І насамкінець – їх можна убезпечити від хвороб кількома вакцинами, які не коштують дорожче 20 центів.

  • Це хороша інвестиція. Припустимо, новий фермер починає з 5 курей-несучок. У сусіда позичає півня, щоб кури могли нестися. Через три місяці він може мати 40 курчат. За середньою для Західної Африки ціною продає кожне по $5 – і швидко матиме понад $1000 на рік, що немало для цих країн. І це лише початок.

  • Вони бережуть здоров’я дітей. Недоїдання вбиває понад 3,1 мільйона дітей на рік. Яйця і курятина допоможуть боротися з цією бідою.

  • Жінки отримують більше прав і можливостей. Оскільки кури живуть при хаті, в багатьох культурах жінки опікуються саме ними, на відміну від великої худоби, яку треба випасати. Жінки, які продають курей, швидше за все реінвестують прибуток у свої родини.

Наш фонд робить ставку на це. Ми створимо ринки для домашньої птиці, щоб фермери могли купувати щеплених здорових курей. Наша мета – щоб 30% (а не 5%, як зараз) родин зайнялися розведенням птиці.

Коли я був дитиною, кури не сприймалися як джерело добробуту, скоріше – як привід для дурних жартів. Я виніс серйозний урок з того, що вони насправді можуть зробити в боротьбі з бідністю. Нехай це смішно звучить, але я в захваті від курей!