Річард Фейнман встиг започаткувати квантову електродинаміку, стати портретистом і захопитися психологічними дослідженнями.
«Є два принципово різні знання: знати щось і знати назву чогось», –
Річард Фейнман отримав Нобелівську премію з фізики і написав один з найпопулярніших підручників у своїй дисципліні «Фейнманівські лекції з фізики». При цьому цікавився психологічними експериментами та брав участь у дослідах Джона Ліллі з сенсорної депривації. В дорослому віці захопився живописом, як портретист виставлявся в художніх галереях.
Попри твердження про те, що талановита людина талановита в усьому, все-таки більшість досягають успіху лише в певній галузі. Фейнман пояснює свої досягнення тим, що дотримувався простого алгоритму у вивченні нового. Зараз ці рекомендації називають методом Фейнмана і використовують у сучасних освітніх методиках.
Метод Фейнмана корисний не лише для глибшого і швидшого опанування комплексу знань. До нього вдаються у розвитку критичного мислення, за його допомогою вчаться розпізнавати хибну інформацію та псевдонауку.
Отже, як ефективно вчитися за Річардом Фейманом? Для цього треба послідовно зробити три кроки.
Візьміть чистий аркуш паперу і напишіть тему, яку ви хочете вивчити. Напишіть, що вам уже відомо про предмет вивчення, так, ніби ви хочете пояснити це дитині. Не розумному дорослому другові, а 8-річному – в цьому віці дитина вже має достатній словниковий запас і може концентрувати увагу, щоб зрозуміти основні поняття і взаємозв’язки.
Часто люди використовують термінологію чи професійний жаргон, щоб приховати власну некомпетентність. Проблема ця подвійна. По-перше, мовець обманює сам себе й не усвідомлює, що насправді він не розуміє предмет розмови. По-друге, він вводить в оману інших і створює враження власної експертності.
Коли ж ви прописуєте ідею від початку до кінця простою мовою, зрозумілою навіть дитині, ви починаєте бачити всю концепцію максимально чітко, прозоро, розуміти зв’язки між поняттями і структуру. І тоді ви усвідомлюєте, чого саме вам бракує для глибокого розуміння цієї ідеї чи проблеми, які поняття залишаються туманними, що треба прояснити чи вивчити з нуля.
«Людина, яка каже, що має чітку думку, але не може її сформулювати, як правило, не має чіткої думки»
Мортімер Адлер
Ви неминуче побачите прогалини у своїх знаннях. Колись ви пропустили якусь важливу тему, щось просто забули, чогось недозрозуміли. Це неоціненний зворотний зв’язок, бо ви виявили межу ваших знань. Компетентність полягає у розумінні меж власних здібностей, і ви щойно зафіксували ще одну.
З цього моменту ви починаєте по-справжньому вчитися. Тепер ви знаєте, де саме застрягли, тож повертайтеся до початкового матеріалу і проходьте його знову доти, доки не зможете пояснити чітко і простими словами.
Визначення меж ваших знань дозволяє уникнути помилок, адже ви усвідомили власну некомпетентність в певних темах. Також це збільшує шанси на успіх у застосуванні тих знань, у яких ви впевнені.
Тепер ви маєте нотатки. Перегляньте їх, щоб переконатися, що ви не спокусилися на використання термінології з вивченого вами матеріалу. Структуруйте нотатки й викладіть у простій послідовній оповіді. Прочитайте її вголос. Якщо вона не проста, не послідовна, дивно звучить або залишає непрояснені моменти – це ознака того, що ваше розуміння теми все ще недосконале.
Щоб остаточно переконатися, що ви вникли в тему, спробуйте донести її ще до когось. В ідеалі це має бути людина, що не обізнана з предметом. А згадана 8-річна дитина. Остаточною перевіркою ваших знань є ваша здатність передати їх іншому.
У своєму курсі «Мозок: інструкція до застосування» молоді вчені Віктор Комаренко і Вікторія Кравченко розповідають про способи подовження молодості мозку та збереження ясності розуму.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!