Кожен із нас у відповідальні моменти життя отримує купу корисних порад від друзів, близьких, а іноді й від сторонніх людей. Та навіть якщо більшість із цих порад мають сенс, разом усі вони створюють доволі насичений емоціями інформаційний шум, у якому складно почути власний голос.
Особливо актуально це для випускників, що стоять перед вибором життєвого шляху: до якого вишу вступити, яку спеціальність обрати та де потім працювати. І ухвалити рішення треба терміново, адже вибір предметів на ЗНО роблять уже у вересні.
Чотири прості послідовні кроки допоможуть визначити пріоритети.
1. Відокремте свою мету від цілей інших людей щодо вас.
Можливо, це вас здивує, однак навіть найближчі люди можуть бути дуже меркантильними або ж просто абстрагованими від реальності. Так, іноді батьки хочуть, щоб дитина реалізувала їхні нездійснені мрії. Або щоб у сім’ї був свій лікар. Або просто солідну професію для своєї дитини. Однак якщо на ринку праці буде забагато юристів, проблеми з працевлаштуванням гарантовані, тому доведеться вчитися знову.
2. Забутьте про пристрасть, віддайте перевагу інтересам.
Пристрасть – дуже емоційне, однак нетривале захоплення. А професію обирають на все життя, і її здобування складається з безлічі маленьких кроків та рутинної праці, не кажучи вже про роки навчання. Тому, обираючи професію, орієнтуйтеся на те, чим займаєтеся вже багато років з певною наполегливістю. Навіть професія актора сповнена буденних клопотів, що можуть охолодити найпалкішого любителя. Що ж пристрасть? Залиште її для хобі, нехай воно виконує роль емоційної підтримки.
3. Зберігайте зв’язок із реальністю.
У юності всі ми мріємо про фантастичний світ, де хлопець з бензоколонки може перетворитися на багатія, перша написана книга робить мільйонером, а кожна людина з дипломом одразу отримує найкращу роботу. Насправді одного інтересу та успішного навчання мало: треба стежити за ситуацією на ринку праці, думати, де можуть знадобитися таланти, і під час навчання отримувати практичні знання. Для цього можна знайти підробіток як практикант або фрілансер, щоб разом із дипломом роботодавцю запропонувати ще й практичні навички.
4. Треба справді добре працювати на обраній роботі та бути гнучким.
Може так статися, що ви витратили час і сили на оволодіння якоюсь спеціальністю, але не можете знайти роботу лише тому, що інші люди виявилися кращими. Не варто впадати у відчай. Завжди можна реалізуватися в суміжному секторі, використовуючи вже набуті навички та отримуючи нові знання. Тим паче що ситуація на ринку змінюється просто блискавично, тож ніхто не може гарантувати вам, що обрана професія збереже свою популярність від моменту вашого вступу до вишу і до самого випуску.
Джад Абамрад (Jad Abumrad) довго навчався композиції у коледжі Оберлін та в консерваторії, щоб писати саундтреки до кінофільмів, однак урешті зрозумів, що це в нього виходить недостатньо добре. Що ж, так і покинути багаторічну працю? Ситуацію врятувала дівчина Джада, що порадила йому спробувати свої сили у чомусь подібному: “Може, ти не зацікавив режисерів, але ж це не означає, що твій талант нікому не потрібний. Ти любиш створювати музику? То чому би не спробувати себе на радіо?”. Сьогодні Джад Абамрад – відомий ведучий та продюсер власного радіо, і він із задоволенням пише музику для своїх ефірів.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!