Якість життя – це те, що дозволяє нам не просто існувати, а відчувати задоволення від цього. І йдеться не лише про матеріальні блага. Як зберегти енергійність і фізичний тонус навіть у літньому віці, як мотивувати себе до змін, розповідає Олена Бурдейна в безкоштовному курсі «Як змінити своє життя на краще: поради та лайфхаки». Тим, хто хоче детальніше дізнатися про формування здорових звичок, ментальні пастки і способи їх обійти, підійде поглиблений курс «Менеджмент звичок». Йдеться не лише про теоретичні викладки. Олена Бурдейна багато років впроваджує менеджмент звичок у власному житті, вона фінішувала 5 марафонів у різних країнах світу і заплив через Босфор.
Як жити довго і з задоволенням, вивчає наукова група Гарварда. Найдовше в світі дослідження називається лаконічно
Його основною метою було визначити соціально-психологічні передумови здорового старіння. Як соціальні й біологічні процеси в молодості впливають на здоров’я і благополуччя в старості, якість інтимних стосунків. Як шлюб пов’язаний з комфортним старінням.
З 1938 року досліджували дві соціально різні групи: 268 випускників Гарварда і 456 бідних жителів околиць Бостона. Науковці супроводжували цих людей від дитинства до похилого віку, контролювали стан їхнього здоров’я і аналізували зміни в житті. Робота включала медичні дослідження, інтерв’ю з учасником і його близькими.
Припиняти роботу не планують, зараз починається вивчення другого покоління – дітей учасників першого етапу дослідження.
Керівник програми доктор психіатрії Роберт Волдінгер (Robert Waldinger) каже: “Ми звикли думати, що наявність довгожителів серед наших предків гарантує нам довге життя. Насправді наш щоденний вибір впливає на це значно більше”. Він розповідає про результати дослідження і яких висновків дійшли вчені.
За роки роботи люди змінювалися. Хтось став юристом, лікарем, президентом США (одним з піддослідних був Джон Ф. Кеннеді). Хтось скотився в соціальні низи, захворів і помер. Чому так склалися їхні життя і які вчинки протягом нього призвели до того чи іншого результату?
Чинник 1. Кохання й шлюб
Люди в міцних тривалих стосунках були захищені від хронічних захворювань, психічних хвороб і склерозу, навіть якщо ці стосунки не були безхмарними. “Деякі з наших 80-річних пар могли сперечатися щодня. Але в цьому не було агресії, і доти, доки вони відчували, що можуть твердо покластися один на одного, вони залишалися здоровими і щасливими”, – каже доктор Волдінгер.
Основним завданням розвитку для молодих пар він вважає управління конфліктами, а для літніх пар – взаємну підтримку. Тоді такий шлюб вбереже чоловіка й дружину від хвороб, втрати працездатності та деградації.
Сімейні чвари, негативна атмосфера в родині й недовіра один до одного призводять до катастрофічних наслідків. Конфліктне середовище руйнує особистість.
Чинник 2. Соціальна активність
Краще жилося тим, хто розвивав стосунки з друзями, знайомими, родичами. Після виходу на пенсію здоровішим і щасливішим залишався той, хто знаходив нових друзів на заміну колегам і нові заняття. Ті, хто залишався самотнім, почувалися гірше.
Як зазначає Роберт Волдінгер, в даному разі не можна говорити про жорсткий причинно-наслідковий зв’язок. Здорові люди можуть бути соціально активнішими просто тому, що в них є на це сили, тоді як хворі виявляються вимушено ізольованими. Та все одно активне соціальне життя неодмінно супроводжує здорове старіння.
Також не слід нехтувати навчанням. Освічені живуть довше, стверджують науковці. Навіть після завершення кар’єри треба залишати час для розумової роботи.
Чинник 3. Здорові звички
Кидайте пити й курити. Крім очевидної шкоди здоров’ю, погані звички руйнують родини.
57% усіх розлучень серед учасників дослідження трапилися через алкоголізм чоловіків. Алкоголь є причиною життєвих негараздів, а не їхнім наслідком. Людина п’є не тому, що вона в депресії – до депресії призводить те, що вона п’є.
Спричинені алкоголізмом психічні відхилення, депресії та неврози роблять неможливим тривале здорове життя. Ті, хто в 50 років мав діагноз «депресія», в 63 померли або були смертельно хворі.
Отже, бережіть родину й цінуйте своїх близьких, радить Роберт Волдінгер. І ваше життя буде тривалим і насиченим.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!