Đăng Ký Đăng Nhập

Yakim Maie Buti Zdorovij Snidanok I Chi Varto Vzagali Snidati Suchasni Doslidzhennya Xarchovix Zvichok 1827

Яким має бути здоровий сніданок і чи варто взагалі снідати: сучасні дослідження харчових звичок


Тренди



Їсти часто чи тричі на день, снідати вуглеводами чи білками, вечеряти за 3 години до сну чи за 4? Пересічній людині непросто розібратися в тонкощах здорового способу життя, більше того – самі дієтологи відповідатимуть на ці запитання по-різному.

Звісно, це не привід зневажати здоровими звичками. Базових уявлень про те, як функціонує організм, як формуються погані й хороші звички, які ментальні пастки розставляє «ледачий» мозок, достатньо для обрання власного рецепту оздоровлення. Отримати ці уявлення можна в курсі лайф-коуча, засновника проекту з керування здоровими звичками Олени Бурдейної «Менеджмент звичок». Безкоштовний курс тренера «Як змінити своє життя на краще: поради та лайфхаки» розповідає про те, як усвідомити необхідність активного способу життя й мотивувати себе.

Розібравшись із ключовими поняттями, згодом ви зможете експериментувати з видами спорту, пріоритетними продуктами і часом прокидання. Й обирати найефективніші для себе.

Приміром, необхідність поживного сніданку, що багато років вважалася аксіомою, зараз ставлять під сумнів як фахівці з харчування, так і звичайні люди, що не відчувають потреби наїдатися зранку. Відповідь на запитання «Чи справді треба снідати?» шукала експерт Елісон Обрі (Allison Aubrey) з NPR.

Елісон Обрі спеціалізується на аналітичних статтях про правильне харчування, веде радіопередачі й відеоканал. 2012-го блог Елісон визнаний найкращим з блогів про їжу, а сама авторка має не одну премію за журналістську роботу в темах здоров’я і харчування.

Уявлення про сніданок як найкорисніший прийом їжі – данина культурі й традиціям, а також маркетинговим зусиллям виробників каш, вважає Елісон.

У 1960-ті роки провели дослідження впливу повсякденних звичок людей на їхній фізичний стан. Саме тоді регулярні сніданки визнали запорукою здоров’я й довголіття. Та останніми роками цей аспект розглядали в складніших ракурсах і взаємозв’язках, і висновки виявилися не такими очевидними.

Наприклад, канадські вчені дослідили звички понад 12 000 дорослих і з’ясували: «споживання сніданку не має послідовного зв’язку зі зміною ваги чи ожирінням». А недавнє дослідження, опубліковане в Американському журналі клінічного харчування (American Journal of Clinical Nutrition) зафіксувало, що коли йдеться про втрату ваги, немає різниці – снідали піддослідні чи пропускали сніданок.

Ось життєвий аргумент: багато американців не вважають необхідним їсти щоранку. У проведеному  NPR опитуванні 1 із 5 респондентів сказав, що не снідає взагалі або обмежується кавою. Ще чверть  швидко перекушують йогуртом чи енергетичним батончиком.

Що зазвичай обирають на сніданок

17% – нічого я пропустив його;

26% – каша;

24% – швидкий перекус (йогурт чи батончик);

33% – гаряча страва (яєчня, бекон).

Найбільше тенденція відмови від сніданку помітна серед міленіалів, які пропускають ранкову трапезу вдвічі частіше за старших людей. Ще одна відмінність – якщо міленіал таки вирішив поснідати, він обере не кашу, а гарячу страву типу омлету.

Підсумовуючи висновки науковців: їжа зранку не має жодної чудодійної сили. Багато хто не хоче їсти кілька годин після прокидання, тож якщо ви з тих, хто о 10 ранку перекушує йогуртом – це цілком нормально і нічим вам не загрожує. А якщо ви їсте аж в обід і добре при цьому почуваєтеся – це теж нормально. Більше того, подібні мініголодування можуть сприяти у скиданні ваги.

 Якщо ви з тих, хто о 10 ранку перекушує йогуртом – це цілком нормально і нічим вам не загрожує. А якщо ви їсте аж в обід і добре при цьому почуваєтеся – це теж нормально

Отже, наша ранкова їжа ні на що не впливає? Професор харчування в Гарвардській школі охорони здоров’я Девід Людвіг (David Ludwig) вивчає проблеми ожиріння й порушення харчової поведінки. Він стверджує: «Важливіше, що саме ми їмо, а не коли ми це їмо». Якщо сніданок складається з простих вуглеводів (приміром, солодкі пластівці чи здоба), то корисніше його взагалі пропустити. Чому? Рафіновані вуглеводи призводять до стрибка цукру в крові та програмують організм накопичувати жир, в результаті в людини виникає бажання спожити більше калорій. Отже, після сніданку з простих вуглеводів ви швидко знову зголоднієте.

Водночас багатий білком сніданок (наприклад, яйця) дасть довге відчуття ситості – білки й жири довше перетравлюються. Таким чином ви з’їдаєте менше і легше контролюєте апетит протягом дня.

Чи існує ідеальний сніданок? Психіатр Дрю Ремсі (Drew Ramsey), який спеціалізується на вивченні зв’язку між їжею і психологічним станом, бачить його таким: яйця, посипані свіжою зеленню і гарбузовим насінням, яке завдяки насиченості магнієм знижує рівень тривожності.

Здається, ми повертаємося до витоків: колись саме такий «фермерський» сніданок був традиційним. Згодом каші витіснили його і стали вважатися найкращим варіантом ранкової їжі – не в останню чергу завдяки маркетинговим відділам виробників каш. А зараз молодь знову обирає омлет (якщо взагалі снідає).