Đăng Ký Đăng Nhập

Yuridichni Pitannya U Stvorenni Onlajn Kursiv Avtorske Pravo I Jogo Zaxist 2419

Юридичні питання у створенні онлайн-курсів – авторське право і його захист


Викладання

Авторське право на твір діє протягом життя автора і 70 років після його смерті. Потім твори переходять у суспільне надбання.

Про експерта

Людмила Татаріна отримала юридичну освіту в Київському Міжнародному Університеті, спеціальність – міжнародне право.

Аспекти авторського права, інтелектуальної власності вивчала додатково. Отримала другу вищу освіту в Інституті Інтелектуальної Власності і Права, спеціальність – інтелектуальна власність. Також завершила поглиблений курс «Авторське право та суміжні права» у WIPO (Академія Всесвітньої Організації Інтелектуальної Власності).

Працювала в компаніях, чия діяльність тісно пов’язана з інтелектуальною власністю та авторським правом: юрисконсульт на музичному каналі «М1», в «Рекламному Агентстві Відео-Інтернешнл Україна». Керувала юридичним відділом «Видавничого Дому Український Медіа Холдінг», зараз – заступник генерального директора з юридичних питань на платформі онлайн-освіти EDUGET.

Створення власних курсів породжує багато запитань, пов’язаних з можливістю використання матеріалів інших авторів й потім захисту свого інтелектуального продукту. Як врахувати всі правові аспекти, розповідає Людмила Татаріна, заступник директора з юридичних питань компанії EDUGET.

За законодавством України, з освітньою метою можна використовувати будь-який контент безкоштовно, чи не так?

Справді є ряд випадків і умов, за яких дозволяється вільне, безоплатне використання (в тому числі і з навчальною метою) об’єктів авторського права. Це можна робити без згоди автора, та з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення. Проте є кілька «але».

  • По-перше, дозволяється використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою. Цитування має бути зумовлене критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого ці цитати включаються. Можна вільно використовувати цитати у формі коротких уривків з виступів і творів, включених, наприклад, до фонограми (відеограми).
  • По-друге, законом дозволено використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою. Це ілюстрації, наприклад, у виданнях.

Ключове слово – мета. Вона має виправдовувати залучення цих матеріалів. Слід звернути увагу, що йдеться тут виключно про навчальну мету (в першу чергу це стосується навчальних закладів) і аж ніяк не про комерційне використання.

Хочете створити онлайн-курс на платформі EDUGET? Інструкція тут. Читайте і розпитуйте наших консультантів.

Чи можна фотографувати об’єкти й використовувати ці світлини у навчальних курсах, бо ж права на фото належать мені?

Фотографувати – можна, а от щодо подальшого використання зробленого фото є нюанси. Права на фото належать фотографу, але за умови дотримання прав авторів тих об’єктів, що зображені на фото. Щоб правильно відповісти на це запитання, необхідно в першу чергу з’ясувати, чи діє авторське право на об’єкт, котрий фотографують. Якщо авторські права ще діють – фотографу необхідно отримати згоду, дозвіл від автора зображеного на фото об’єкта. Якщо ж авторські права закінчилися, твори переходять у суспільне надбання. Такі твори можуть вільно, без виплати авторської винагороди, використовуватися будь-якою особою, за умови дотримання особистих немайнових прав автора.

Які саме права належать до немайнових прав автора?

Ці права здебільшого стосуються визнання авторства й репутації:

  • вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі та його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо;
  • забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо автор твору бажає залишитись анонімом;
  • вибирати псевдонім, зазначати і вимагати зазначення псевдоніма замість справжнього імені автора на творі і його примірниках і під час будь-якого його публічного використання;
  • вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі й репутації автора.

Як дізнатися, чи діють на об’єкт авторські права? Є норми їхньої тривалості?

За загальним правилом, авторське право на твір діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті. Закінчення строку дії авторського права на твори означає їх перехід у суспільне надбання. Твори, які стали суспільним надбанням, можуть вільно, без виплати авторської винагороди, використовуватися будь-якою особою, за умови дотримання особистих немайнових прав автора (згадані вище).

Що таке копірайт і коли його можна використовувати?

Копірайт у перекладі з англійської мови (copyright) означає авторське право. Особа, котра має авторське право, для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права. Цей знак складається з таких елементів:

  • латинська літера “c”, обведена колом, – ©;
  • ім’я особи, яка має авторське право;
  • рік першої публікації твору.

Знак охорони авторського права проставляється на оригіналі й кожному примірнику твору.

Слід зазначити, що використання копірайту (саме знаку ©) – це лише право автора, а не його обов’язок.

Як оформити авторство свого курсу?

Для засвідчення авторського права на оприлюднений чи не оприлюднений твір ви можете зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах, у будь-який час протягом строку охорони авторського права. Слід звернути увагу, що реєстрація, як і використання знаку ©  – це право, а не обов’язок, оскільки авторське право на твір виникає внаслідок самого факту його створення, а не внаслідок виконання будь-яких формальностей.

Ключове слово – мета, вона має виправдовувати залучення матеріалів. Йдеться виключно про навчальну мету, не про комерційне використання.

Право власності й авторське право – це те саме?

Ні. Право власності на твір та авторське право на твір – це два окремі права, котрі не залежать одне від одного. Ви, наприклад, можете бути власником матеріального об’єкта, в якому втілено твір, проте це не означає, що ви володієте авторськими правами на цей об’єкт, і навпаки.

Як довести, що авторство належить мені?

Автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства), якщо немає доказів протилежного. Проте, якщо виник спір щодо авторства, то він вирішується в судовому порядку.

Що робити, якщо мої матеріали вкрали й розмістили в іншому курсі?

Якщо ваші авторські права порушено, чинне законодавство України дає вам кілька способів захисту. Зокрема, це звернення до суду, інших державних органів відповідно до їх компетенції.

Яке покарання передбачене законодавством за порушення авторського права?

Вид і розмір відповідальності за порушення авторських прав визначається судом. Зокрема, суд має право постановити рішення чи ухвалу про:

  • відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
  • відшкодування збитків, завданих порушенням авторського права;
  • стягнення з порушника доходу, отриманого внаслідок порушення;
  • виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних , замість відшкодування збитків або стягнення доходу тощо.