Đăng Ký Đăng Nhập

Z Chogo Rozpochati Stvorennya Svogo Pershogo Onlajn Kursu 2373

З чого розпочати створення свого першого онлайн-курсу


Викладання

Навчання онлайн уже стало всесвітньо визнаним трендом. Як зробити ваш унікальний курс – лайфхаки від EDUGET.Останнім часом безперервна освіта в усіх на слуху. На роботі, з друзями, онлайн – усі обговорюють отримання онлайн-освіти, проте мало хто готовий витратити час і зусилля на проходження онлайн-курсу, особливо якщо за нього треба платити. Викладачі поступово доходять висновку, що для успіху онлайн-курсів хорошої ідеї недостатньо. Треба враховувати цілий комплекс чинників, щоб студенти були задоволені й курси добре продавалися на висококонкурентному ринку.

КРОК 1. «Чого навчати студентів?»

Якщо на вас зійшло натхнення і ви швидко втілили свою ідею в онлайн-курсі, це ще не означає, що люди ним зацікавляться й будуть готові платити. Успішний онлайн-курс будується на потребах студентів, а не на бажаннях викладача. Якщо курс створено для дорослого слухача, важливо подати його так, щоб уже з опису й заголовку було зрозуміло, про що піде мова, яких цілей можна досягти після проходження курсу, як навчання допоможе в особистісному чи професійному зростанні. Ваш курс має допомогти у вирішенні реальних проблем, які стоять перед слухачами на роботі та вдома, сформувати вміння, необхідні для виконання поставлених завдань, дати огляд ситуації.

Щоб краще зрозуміти проблеми своєї цільової аудиторії, спочатку зверніться до Google. Перевірте свою тему в пошуковій системі, подивіться, чи обговорюють її онлайн і які окремі аспекти цікавлять ваших потенційних клієнтів. Наприклад, ви хочете викладати тайм-менеджмент, проте ця тема занадто широка. Навряд чи ви розкриєте її повністю в короткому онлайн-курсі. Щоб звузити тему, знайдіть так звані больові точки ваших майбутніх студентів. Для цього вам треба:

 • знайти статті та книги за даною тематикою й переглянути коментарі користувачів до них;
 • сходити на форуми чи групи в соцмережах за цією темою;
 • провести SEO-дослідження, щоб визначити, які ключові слова використовують люди, знаходячи інформацію за потрібною темою в пошуковиках;
 • створити список коментарів користувачів, цитат і решти, які свідчили б про повсякденні проблеми, що мають стосунок до вашої теми;
 • перефразувати ці коментарі в потенційні ідеї курсу.

Скарги користувача

Суть проблеми

Ідеї для вашого онлайн-курсу

“Мені часто доводиться затримуватися в офісі, щоб закінчити власні поточні задачі”

Низька продуктивність

Тайм-менеджмент для підвищення продуктивності на роботі

“Я намагаюся визначити головні завдання, однак все закінчується тим, що я витрачаю купу часу на дрібниці

Проблема з визначенням пріоритетів

Робота з пріоритетами і створенням цілей як головне вміння у тайм-менеджменті

Я завжди відкладаю справи на потім. Розумію, що це погана звичка, проте нічого не можу з цим зробити

Прокрастинація

Ефективні стратегії подолання прокрастинації та інші вміння тайм-менеджменту

КРОК 2. «Хто навчатиметься на моєму курсі?»

Тепер, коли ви визначили специфічні проблеми, з якими стикаються ваші потенційні студенти, необхідно створити деталізовані персональні профілі вашої цільової аудиторії. Це прояснить для вас особливості характеру ваших майбутніх учнів: скільки в них може бути вільного часу, як вони ставляться до навчання, наскільки володіють новими технологіями та інші моменти, які допоможуть вам створити контент, який їх захопить. Ось перелік запитань для створення персональних профілів:

 • Ваші учні чоловіки, жінки або змішана аудиторія?
 • Скільки років вашим учням?
 • Яку освіту вони отримали?
 • Наскільки ваші учені мобільні? Як онлайн-курс вписується у графік ваших учнів?
 • Яка мотивація ваших учнів у вивченні вашого предмету?
 • Чи розбираються вони в нових технологіях?
 • Як вони підключатимуться до вашого контенту (комп’ютер, ноутбук, смартфон)?
 • Скільки вони вже знають за цією темою?
 • В яких сферах їм потрібно підвищити свій рівень знань?
 • Чи мають вони доступ до додаткових освітніх ресурсів?
 • Які в них очікування від проходження курсу?

Окрім збирання й записування інформації про ваших майбутніх учнів ви можете багато чого дізнатися з їхніх фотографій в Інтернеті. Зверніться до знайомого дизайнера з проханням створити портрети ваших потенційних учнів і розташуйте їх на вашому робочому місці. Візуалізація допоможе думати про них як про реальних людей, що взаємодіють з вашим контентом. Таким чином ви завжди пам’ятатимете про них, працюючи над вашим онлайн-курсом.

КРОК 3. «Що отримають студенти на моєму курсі?»

Коли ви розібралися з профілями користувачів і визначили їхні потреби й больові точки, можете приступитися до визначення цілей курсу. Важливо ще до створення курсу мати чітке розуміння, які вміння слід отримати вашим учням, які ідеї та концепти сформувати до закінчення навчання. Інакше ви викладатимете фрагментовану інформацію й заведете учнів у нікуди.  

Визначення цілей навчання – один із найскладніших етапів у створенні курсу. Один зі способів впоратися з цим викликом – так звані смарт-цілі, або цілі за формулою S.M.A.R.T.

Цілі мають бути:

S – specific, конкретними: визначте вміння, що відповідають потребам учнів;
M – measurable, вимірювальними: подумайте, як ви зможете вимірювати прогрес студентів і перевіряти, наскільки успішно вони оволоділи вміннями, яких ви їх навчали;
A – achievable, досяжними: переконайтеся, що студенти зможуть досягти поставлених вами цілей за допомогою ресурсів і вмінь, які ви їм надали, і в часових рамках курсу, в іншому разі ваші цілі не реалістичні;
R – relevant, релевантними, тобто значущими й мотиваційними: студентам слід чітко розуміти, чому їм варто інвестувати час, зусилля й кошти на досягнення цілей курсу;
T – time-sensitive, обмеженими в часі: поставлені цілі мають вписуватися в часові рамки курсу. 

Лайфхак від EDUGET

Записуючи цілі курсу, використовуйте дієслова дії, наприклад: пояснити, показати, проаналізувати, розрізняти, створити, оцінити тощо. За численними психологічними дослідженнями, мозок людини краще сприймає дієслова, ніж іменники з тим самим значенням.

КРОК 4. «Що міститиме мій онлайн-курс?»

Тепер ви готові думати про контент вашого онлайн-курсу. Звучить моторошно, однак є способи подолати страх перед чистим листом паперу. Весь процес можна розбити на ключові кластери інформації, які у вас вже є. Вам допоможе наступна таблиця:

Які практичні вміння отримають мої студенти до кінця проходження курсу?

Створіть свій список

Це ваші навчальні цілі

У яких сферах ці вміння стануть їм у пригоді?

Запишіть топ-5 професій, у яких потрібні вказані вміння:

Це профілі ваших користувачів

Які є способи перевірки рівня вмінь студентів?

Запишіть всі відомі вам способи

Це ваші методи оцінювання й потенційні тести/завдання

Які спеціальні знання потрібні студентам для досягнення цілей курсу?

Складіть список тем

Це програма вашого курсу

КРОК 5. «Що робити далі

Попередні чотири кроки допомогли вам визначитися з потенційно успішною темою курсу, зрозуміти, хто входить до вашої цільової аудиторії і яку користь отримають ці люди з вашого курсу, а також конкретизувати навчальні цілі, можливі способи оцінки прогресу та програму курсу. Тепер ви можете починати створювати сценарій вашого першого онлайн-заняття.

«Як створити курс на EDUGET?» Детальний покроковий опис процесу створення власного курсу на платформі онлайн-освіти EDUGET.

Єлизавета Кокоріна
Автор