Đăng Ký Đăng Nhập

Zareiestruvali Novij Zakon Pro Osvitu 511

Зареєстрували новий закон «Про освіту»


ЗНОУ Верховній Раді 19 листопада 2015 року зареєстровано допрацьований проект закону «Про освіту». Підготовку нової редакції закону транслював онлайн освітній портал «Педагогічна преса».

Міністр освіти Сергій Квіт на презентації закону зазначив: «Забезпечення рівного доступу до якісної освіти – це позиція, від якої ми ніколи не будемо відходити. Всі українці повинні мати рівний доступ до якісної освіти». Проект охоплює і дошкільну освіту, і післядипломну, адже, за словами міністра, «сучасна людина навчається впродовж життя, тому що ніякої освіти, ніякого диплому ніколи не буде достатньо».

Отже, які реформи передбачені цим проектом.

Бюджетні надходження на освіту зменшують – 7% ВВП порівняно з попередніми 10%. Обґрунтовують  зменшення асигнувань реальною економічною ситуацією в Україні, необхідністю шукати баланс між видатками і доходами бюджету. Як стверджують автори проекту, цифра 7% ВВП відповідає реальним обсягам фінансування освіти протягом останніх 10 років.

Запроваджують 12-річну програму здобуття повної загальної середньої освіти. Передбачено, що батьки зможуть вирішувати, коли віддавати дитину до школи – в 6 чи 7 років.

Педагоги проходитимуть сертифікацію на базі центрів ЗНО. Механізм сертифікації включає тестування з предмету, який викладає вчитель, і педагогічної теорії. Також перевірятимуть педагогічну майстерність. Тестування відбуватиметься у регіональних центрах оцінювання якості освіти. Робота комісії буде подібною до чинної процедури атестації педагогів, але відрізнятиметься тестовим форматом. На розроблення та друк тестових завдань піде 100 млн грн з держбюджету.

Після 9 класу учні проходитимуть зовнішнє незалежне оцінювання. Це визнано важливим кроком для підняття рівня якості освіти, і на цю процедуру заплановано витратити 200 млн грн.

Оскільки в проекті наголошено про рівний доступ до можливостей освіти, окрему увагу приділено забезпеченню учнів старшої школи гуртожитками і розвитку мережі шкільних автобусів, що мають доправляти дітей до шкіл у регіонах. Ці послуги будуть особливо затребувані після скорочення сільських шкіл. Для учнів вони мають бути безкоштовними, але не потребують додаткових асигнувань, бо з закриттям малочисельних шкіл будуть вивільнені кошти, що йшли на їхнє фінансування.

Перелік наукових ступенів змінено відповідно до прийнятої ієрархії в розвинених країнах: не буде ступенів кандидата наук і спеціаліста, вищу освіту здобуватимуть за ланцюжком бакалавр – магістр – доктор філософії – доктор наук.