У Верховній Раді 19 листопада 2015 року зареєстровано допрацьований проект закону «Про освіту». Підготовку нової редакції закону транслював онлайн освітній портал «Педагогічна преса».
Міністр освіти Сергій Квіт на презентації закону зазначив: «Забезпечення рівного доступу до якісної освіти – це позиція, від якої ми ніколи не будемо відходити. Всі українці повинні мати рівний доступ до якісної освіти». Проект охоплює і дошкільну освіту, і післядипломну, адже, за словами міністра, «сучасна людина навчається впродовж життя, тому що ніякої освіти, ніякого диплому ніколи не буде достатньо».
Отже, які реформи передбачені цим проектом.
Бюджетні надходження на освіту зменшують – 7% ВВП порівняно з попередніми 10%. Обґрунтовують зменшення асигнувань реальною економічною ситуацією в Україні, необхідністю шукати баланс між видатками і доходами бюджету. Як стверджують автори проекту, цифра 7% ВВП відповідає реальним обсягам фінансування освіти протягом останніх 10 років.
Запроваджують 12-річну програму здобуття повної загальної середньої освіти. Передбачено, що батьки зможуть вирішувати, коли віддавати дитину до школи – в 6 чи 7 років.
Педагоги проходитимуть сертифікацію на базі центрів ЗНО. Механізм сертифікації включає тестування з предмету, який викладає вчитель, і педагогічної теорії. Також перевірятимуть педагогічну майстерність. Тестування відбуватиметься у регіональних центрах оцінювання якості освіти. Робота комісії буде подібною до чинної процедури атестації педагогів, але відрізнятиметься тестовим форматом. На розроблення та друк тестових завдань піде 100 млн грн з держбюджету.
Після 9 класу учні проходитимуть зовнішнє незалежне оцінювання. Це визнано важливим кроком для підняття рівня якості освіти, і на цю процедуру заплановано витратити 200 млн грн.
Оскільки в проекті наголошено про рівний доступ до можливостей освіти, окрему увагу приділено забезпеченню учнів старшої школи гуртожитками і розвитку мережі шкільних автобусів, що мають доправляти дітей до шкіл у регіонах. Ці послуги будуть особливо затребувані після скорочення сільських шкіл. Для учнів вони мають бути безкоштовними, але не потребують додаткових асигнувань, бо з закриттям малочисельних шкіл будуть вивільнені кошти, що йшли на їхнє фінансування.
Перелік наукових ступенів змінено відповідно до прийнятої ієрархії в розвинених країнах: не буде ступенів кандидата наук і спеціаліста, вищу освіту здобуватимуть за ланцюжком бакалавр – магістр – доктор філософії – доктор наук.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!