Подробиці про іспити та вступну кампанію: термінологія, процедура, календар, складні моменти.
Що таке ДПА і що таке ЗНО?
ДПА – це державна підсумкова атестація, аналог колишніх шкільних випускних іспитів. Результати йдуть у шкільний атестат.
ЗНО – зовнішнє незалежне оцінювання, аналог колишніх вступних іспитів. Результати використовують для вступу до вищих навчальних закладів.
Скільки предметів треба скласти на ДПА, а скільки – на ЗНО?
Обов’язково скласти 3 предмети, але за бажання випускник може для ЗНО скласти 4-й предмет.
Я маю скласти два різні іспити – окремо ДПА і ЗНО?
Результати з 3 предметів зараховують і для ДПА, і для ЗНО. Це українська мова та література, на вибір математика чи історія України, а також 1 предмет на довільний вибір (якщо треба складати і математику, і історію, 3-м предметом обираєте один із них). За бажання можна скласти ще 1 предмет тільки для ЗНО.
Коли треба складати ці предмети?
Тестування відбуватимуться з 23 травня до 16 червня 2017 року. Детальніше дивіться тут.
У якому форматі проходить ДПА-ЗНО?
У тестовому форматі. Кожен учасник отримує зошит з тестовими завданнями, на які треба дати відповідь – іноді треба зробити одну позначку, іноді декілька, це вказано в завданні. З української мови та літератури, математики, іноземних мов та російської ви отримаєте два зошити: зошит А для виконання основних завдань і зошит Б для завдання з розгорнутою відповіддю.
Які предмети обов’язкові 2017-го?
Українська мова та література, історія України або математика та ще один предмет на ваш вибір.
Англійська – обов’язковий предмет ЗНО чи ДПА?
Ні, не обов’язковий. 2016 року англійська була обов’язковою для ДПА, але цього року цю норму відмінили. Ви можете скласти англійську як предмет на ваш вибір, якщо вона потрібна для вступу.
Програму за які класи винесено на ЗНО?
Це залежить від предмету. Приміром, на ЗНО з біології винесено програму 7-11 класів. ЗНО з історії України складатимуть за повною шкільною програмою, з географії – програма 6-10 класів. На сайті Українського центру оцінювання якості освіти
Англійська – не обов’язковий предмет ЗНО і ДПА
Якщо мені треба скласти тільки ДПА, а ЗНО не треба – все одно треба робити всі завдання з тесту?
З певних предметів достатньо зробити лише частину завдань. На ЗНО з української мови та літератури треба зробити тільки завдання з мови і завдання з розгорнутою відповіддю, на ЗНО з історії України – запитання з періоду ХХ – початку ХХІ ст. ЗНО з математики та іноземних мов теж не слід робити повністю для отримання оцінки ДПА, потрібні завдання будуть позначені в зошиті. З решти предметів для складання ДПА треба зробити повний тест.
Які предмети можна складати?
Всього проводяться іспити з 12 предметів: українська мова та література, історія України, математика, біологія, фізика, хімія, географія, а також мови: англійська, німецька, французька, іспанська, російська.
Чи можу я складати і математику, і історію України як ДПА?
Так, тоді ви обираєте один предмет 2-м (де на вибір є математика або історія України) і один предмет 3-м (предмет на вільний вибір випускника).
Чи можу я складати і математику, і історію України як ЗНО?
Так, тоді ви обираєте один предмет 2-м (де на вибір є математика або історія України) і один предмет 3-м (предмет на вільний вибір випускника). При цьому у вас залишається ще 4-й предмет для ЗНО, ви можете складати і його, але це не обов’язково.
Чи впливає оцінка ДПА на річну оцінку за предмет?
Ні, за предмет виставляються річні бали. Вони є підсумковими і виставляються незалежно від результатів атестації. Бали за атестацію виставляються окремо.
Якщо я вибираю ДПА з якогось предмету – річну оцінку за нього вже не ставитимуть? Вона не впливає на атестат?
Річна оцінка за предмет виставляється незалежно від того, складаєте ви ДПА з цього предмету чи ні. Вона впливає на загальний бал атестата.
Чи обов’язково треба складати 4-й предмет? Він впливає на шкільний атестат?
Ні, 4-й предмет ви обираєте, якщо він вам потрібний для вступу до вищого навчального закладу. Він не рахується як ДПА і не впливає на шкільний атестат. Якщо для вступу вам достатньо 3 предметів, 4-й не складаєте.
Які предмети треба складати, щоб вступити на журналістику (кібернетику, економіку, юриспруденцію тощо)?
Кожен навчальний заклад сам визначає, які сертифікати ЗНО для якої спеціальності вимагати. Цю інформацію розміщено на сайті конкретного вишу. Приміром, ви хочете вступати на журналістику. Ви маєте зайти на сайти тих вишів, які вас цікавлять, і подивитися – які сертифікати ЗНО цей заклад вимагає для вступу на журналістику.
Можна складати і математику, і історію України
Коли вищі навчальні заклади повідомлять про правила прийому і які сертифікати ЗНО потрібні для вступу на різні спеціальності?
Правила прийому в 2017 році вузи мають розмістити на своїх сайтах не пізніше 15 грудня 2016 року. Поки що можна приблизно орієнтуватися за правилами прийому 2016-го.
Які типи тестів будуть на ЗНО?
На тестуванні з кожного предмета використано свій набір тестів. Найпоширеніші з них: завдання з вибором однієї правильної відповіді, завдання на встановлення логічних пар, завдання на встановлення правильної послідовності. Детальніше дивіться тут.
Як рахуватимуть бали – по одному за правильну відповідь чи за якоюсь схемою?
Бали рахуватимуть за схемою, залежно від типу завдання. Детальніше – скільки балів за яке завдання з кожного предмету можна отримати на ЗНО.
Отриману оцінку переведуть у шкалу 100-200. Це робиться автоматично програмним забезпеченням. З результатів тих учасників, які склали іспит, найнижчий отримує значення 100, найвищий – 200, а решта рівномірно розподіляються між ними.
Чи можна скласти на ЗНО дві іноземні мови?
Так, але другу іноземну мову треба складати в додаткову сесію ЗНО, яка відбудеться 3-12 липня.
Чи можна перездати ЗНО в додаткову сесію?
Ні, якщо ви отримали невисокий результат, скласти ЗНО ще раз можна наступного року.
Хто має право складати ЗНО в додаткову сесію?
Ті, хто з об’єктивних не залежних від особи причин не зміг зробити це в основну сесію – наприклад, через порушення процедури, стихійне лихо, надзвичайну подію. Абітурієнти, які були зайняті на офіційних міжнародних змаганнях, олімпіадах або конкурсах. Також ті, хто пропустив основну сесію через хворобу (потрібна довідка з лікарні).
Можна вступити без ЗНО на контракт?
Ні, для вступу до вищих навчальних закладів – як на бюджет, так і на контракт – потрібні сертифікати ЗНО.
Якщо я навчаюся у школі нацменшини, ЗНО з української мови та літератури все одно обов’язкове?
Так, без сертифікату ЗНО з української мови та літератури ви не зможете отримувати вищу освіту. Для нацменшин є можливість обрати складання тестів ЗНО мовою нацменшин, але це не позбавляє необхідності складати українську.
Можна обрати школу, де буде складатися ЗНО?
Ні. Про заклад, у якому складатимуть ЗНО, абітурієнт дізнається після реєстрації на своїй інформаційній сторінці на
ЗНО з української мови та літератури мають складати всі абітурієнти
Як зареєструватися на ЗНО?
Реєстрація на ЗНО-2017 відбуватиметься з 6 лютого до 17 березня. Для неї треба підготувати пакет документів: копію паспорта (сторінки з фотокарткою, прізвищем, ім’ям та по батькові) чи інший документ в разі відсутності, дві однакові фотокартки 3х4 см, копію документа про повну загальну середню освіту (випускники минулих років) або довідку з місця навчання, що підтверджує здобуття в 2017 року повної загальної середньої освіти, реєстраційну картку, яку можна сформувати самостійно на сайті УЦОЯО або за допомогою працівника пункту реєстрації чи шкільного працівника.
Після цього ви подаєте цей пакет документів до вашого навчального закладу (випускники 2017-го) або надсилаєте на адресу
Яку адресу треба вказувати – прописки чи проживання?
Вкажіть адресу, за якою ви плануєте отримувати кореспонденцію.
Під копією документа про повну загальну середню освіту мається на увазі копія самого атестата (пластикового) чи роздрукованого додатка?
Пластикового атестата.
Як я дізнаюся, що реєстрація минула нормально?
Кожен учасник ЗНО отримає індивідуальний конверт з реєстраційним повідомленням учасника ЗНО та інструкцією. Для цьогорічних випускників ці конверти надішлють до їхніх шкіл.
Що робити, якщо реєстрацію оформлено з помилкою?
У відповіді з регіонального центру буде вказано, яка саме помилка в оформленні. Виправіть її й надішліть пакет документів знову.
Що робити, якщо немає паспорта?
Якщо паспорт втрачено, треба реєструватися за свідоцтвом про народження, але додати копію довідки про втрату паспорта. Якщо на момент тестування ви вже отримаєте паспорт, можете прийти на ЗНО з ним. Якщо ви зареєструвалися з паспортом, а згодом втратили його – можна прийти на ЗНО з новим документом, але довідкою, що він був змінений. Або перереєструйтеся з новим документом, якщо встигаєте це зробити.
Який медичний документ треба надати для спеціальних умов складання ЗНО? Які це можуть бути умови? Як це оформити в заявці?
За вашим запитом до медзакладу вам нададуть необхідний медичний висновок. Там буде вказано, які особливі умови потрібні для проходження ЗНО. Спитайте у вашому регіональному центрі, які умови вони можуть вам забезпечити (пандус, спеціальний стіл, приймання ліків під час іспиту).
Можна відмовитися від штрих-коду при реєстрації на ЗНО-2016?
Під час формування реєстраційної картки зробіть позначку «формувати заяву без штрих-коду» – і вона буде роздрукована без штрих-коду.
Як дізнатися результати свого ЗНО? Коли їх повідомлять?
Результати публікують на інформаційній сторінці учасника, зазвичай наступного дня після іспиту. Детальніше календар ЗНО-2017 дивіться тут.
Що таке пробне ЗНО?
Пробне ЗНО – це тестування, що відбувається повністю у форматі ЗНО з максимальним відтворенням процедури. Воно потрібне для того, щоб учасник ЗНО отримав уявлення про порядок проходження іспиту і був готовий для нього. Також це спосіб перевірити свої знання. Пробні ЗНО-2017 відбудуться 1 та 8 квітня 2017 року. Реєструватися на пробне ЗНО треба 10-31 січня, участь платна – приблизно 120 грн.
Як зареєструватися на пробне ЗНО?
Зайти на сторінку реєстрації на пробне тестування, заповнити реєстраційну форму, створити свій особистий кабінет, вибрати предмети пробного ЗНО. Сформовану квитанцію про оплату роздрукувати і оплатити її. Учасником пробного ЗНО може бути той, хто зареєструвався і оплатив участь.
Можна пройти пробне ЗНО з будь-яких обраних предметів чи кількість обмежена?
Пробне ЗНО можна пройти лише з 2 предметів: українська мова та література (1 квітня) і один із решти предметів на вибір (8 квітня).
Пробні ЗНО відбуваються в тій самій аудиторії, де потім пройде основне ЗНО?
Ні, в пробних ЗНО беруть участь значно менше осіб, ніж в основній сесії, тому аудиторій задіяно значно менше.
Пробне ЗНО можна пройти з 2 предметів
Якщо результати пробного ЗНО влаштовують – можна використати їх для вступу і не складати основне ЗНО?
Ні, ці результати не використовують для вступу чи визначення оцінки ДПА. Основну сесію треба буде пройти.
Що таке апробація ЗНО? Це те саме, що пробне ЗНО?
Апробація ЗНО – це перевірка оновленої методики іспиту на окремій групі осіб. В Україні проводять апробацію ЗНО з іноземної мови. Минулого 2016 року апробацію ЗНО з іноземної провели 16 квітня – з англійської, німецької, французької та іспанської мов. 2017 року теж відбудеться апробація ЗНО з іноземної, точна дата поки невідома.
Якщо результати апробації ЗНО влаштовують, можна використати їх як результат ЗНО і не складати іноземну в основну сесію?
Так, за бажання учасник апробації ЗНО може використати результат для вступної кампанії.
Що зробити, якщо я хочу взяти участь в апробації ЗНО? Де реєструватися?
Апробація ЗНО – це експериментальна процедура. Участь бере група осіб, відібрана експертами для максимальної достовірності результатів (представники різних регіонів, різних навчальних закладів). Сторонній учасник не може брати участь в апробації ЗНО.
Що робити, якщо результат ЗНО незадовільний? Можна подати апеляцію?
Так. Після повідомлення результату апеляцію продають протягом 5 днів, а результат отримують протягом 15 днів. Треба вказати прізвище, ім’я та по-батькові, номер сертифіката ЗНО, результат з якого предмета оскаржується, номер свого телефону й дату подання апеляції. Апеляцію надсилають рекомендованим листом на ім’я директора УЦОЯО за адресою: 04053, м. Київ, вул. Юрія Коцюбинського, 5 (з поміткою “Апеляційна комісія УЦОЯО”).
Чи можна готуватися до ЗНО за посібниками, які продають у магазинах? Вони різних років видання, можуть відрізнятися програми.
Програми ЗНО базуються на шкільній програмі, тож особливих відмінностей між різними роками не передбачається, але можуть бути певні розбіжності. Наприклад, посібники з математики та української мови та літератури можуть бути розроблені для базового і поглибленого рівнів (які були на ЗНО-2015), а зараз рівень з цих предметів лише один, базовий. Найкраще проконсультуватися з конкретним видавництвом.
Можна зарахувати результати ЗНО за 2016 рік?
Так, у вступній кампанії 2017 року можна брати участь з результатами ЗНО-2016.
Якщо я вступаю у виш за кордоном, можна не проходити тестування? Там не потрібні сертифікати ЗНО.
Для вступу в закордонний виш зазвичай потрібний шкільний атестат, який включає в себе ДПА з 3 предметів. Тому 3 іспити треба скласти – щоб отримати оцінки ДПА.
Які бали враховують у вступі?
Під час вступу враховують бал шкільного атестату, бали сертифікатів ЗНО і – іноді – бал за конкурс творчих чи фізичних здібностей, за перемоги на Олімпіаді.
Як рахують бал шкільного атестату?
Це середнє арифметичне значення за річні оцінки й оцінки ДПА, округлене до десятих. Приміром, в атестат внесено 18 предметів, загальна сума оцінок – 185. Отже бал шкільного атестата 175:18=10,27=10,3. Потім цей бал переводять у шкалу 100-200 за таблицею.
Що таке конкурсний бал? Як його рахують?
Конкурсний бал – це той бал, з яким абітурієнт конкурує за місце у виші. Його рахують за формулою: К1 х 1 ЗНО + К2 х 2 ЗНО + К3 х 3 ЗНО + К4 х А + К5 х ОУ. К1,1,3,4,5 – це вагові коефіцієнти. 1,2,3 ЗНО – сертифікати ЗНО. А – шкільний атестат, а ОУ – бал за особливі успіхи, якщо вони є. Коефіцієнти визначають самі виші – залежно від того, який предмет важливіший для вступу, в нього буде вищий коефіцієнт. Приміром, для вступу на точні науки найвищий коефіцієнт скоріше за все отримає математика – отже, за сертифікат ЗНО з математики абітурієнт «заробить» більше, ніж за сертифікат з української мови та літератури.
Що таке пороговий бал? Як його рахують?
Пороговий бал – це рівень «склав/не склав», мінімальний бал, при якому іспит вважається складеним. Той із учасників ЗНО, який не набрав пороговий бал, не отримує сертифікат за цей предмет. Його визначає експертна комісія на окремому засіданні, з урахуванням всі результатів ЗНО з цього предмету. В більшості випадків визначений нею пороговий бал доволі низький – на межі вгадування.
Якщо я не набираю пороговий бал, але планую вчитися на контракті – це має значення?
Так. Якщо ви не набрали пороговий бал з певного предмету, цей іспит вважається нескладеним, і ви не можете навчатися на спеціальності, де вимагається сертифікат з цього предмету – в тому числі на контрактній основі.
Що таке мінімальний бал? Це аналог порогового балу?
Ні, це бал, який сам виш визначає для вступу. Абітурієнтів з нижчим балом не розглядають – це зроблено для розвантаження роботи прийомної комісії. Мінімальні бали для різних спеціальностей можна дізнатися на сайтах вишів.
Якщо ви не набрали пороговий бал, іспит вважається нескладеним
Що таке прохідний бал?
Це той найнижчий бал, з яким вступили на конкретну спеціальність. Приміром, на українську філологію КНУ імені Тараса Шевченка набрали 20 абітурієнтів, з результатами 182-200 балів. Таким чином прохідний бал дорівнює 182 балам.
Який прохідний бал на журналістику (юриспруденцію, романо-германську філологію тощо)?
Це невідомо, адже все вирішуватиме конкурс. Отримані бали абітурієнтів потрапляють до електронної системи, і місце на цій спеціальності отримують ті, хто переміг за рівнем конкурсного балу. Можна лише зауважити, що для вступу до рейтингових вишів прохідний бал виявляється доволі високим.
Коли почнеться вступ?
Вступна кампанія 2017 року починається 15 липня.
Як відбувається конкурс між вступниками?
Абітурієнт реєструється в
Після внесення всіх даних абітурієнт формує заявки в університет за принципом пріоритетності, де 1 – це заява з найвищою пріоритетністю, і далі за спаданням. Потім система автоматично розподіляє вступників за конкурсним балом. Ті, хто має вищий бал, отримують рекомендацію на навчання, а тих, хто не пройшов, система розглядає в заявах з нижчою пріоритетністю.
Скільки загалом заяв можна подати?
2016 року можна було подати 15 заяв на 3 спеціальності, а 2017 року пропонують скоротити дозволену кількість до 9 заяв. Поки цю норму не затверджено.
Що означає пріоритетність заяв? Як це працює?
Пріоритетність заяв потрібна для вступу на бюджет. Абітурієнт формує заяви на сайті
Якщо я отримав пропозицію за однією заявою, а навчатися хочу за іншою, де не пройшов за конкурсом, – можна відмовитися від отриманої пропозиції й почекати, раптом з’явиться місце за тією іншою заявою, хтось може відмовитися від свого місця?
Якщо абітурієнт відмовляється від пропозиції на навчання, він втрачає можливість навчатися на бюджеті. Можна розглядати лише контрактну форму. 2017 року розглядають можливість послабити цю вимогу для фундаментальних і технічних спеціальностей, але поки що ця процедура не затверджена.
Як вибирати спеціальності – є офіційний перелік?
Перелік галузей і спеціальностей оновлений 2015 року. Ознайомитися з ним можна
Що робити, коли отримав пропозицію на навчання? Це вже все?
Ні, це не все. Треба зв’язатися з вашим вищим навчальним закладом і узгодити, які оригінали документів їм потрібні й коли їх треба принести. Не зволікайте, адже якщо запізнитеся з поданням оригіналів документів, втратите місце.
Якщо абітурієнт відмовляється від отриманої пропозиції на навчання, він втрачає можливість навчатися на бюджеті
Коли у вишах буде день відкритих дверей?
Кожен заклад окремо визначає цей день і публікує інформацію на своєму сайті.
Якщо я вже навчаюся у вузі, але хочу змінити на інший, перевступити на бюджетну форму, – можна реєструватися на ЗНО і вступати, не забираючи документи зі свого вузу? Раптом я не зможу потрапити на бюджет.
Можна зареєструватися для участі в ЗНО, пройти тестування й отримати сертифікати ЗНО. Але для участі в конкурсному відборі доведеться забрати документи з нинішнього вишу, адже система не зможе зарахувати вас на навчання, якщо ви вже є студентом. Тому після проходження ЗНО, по отриманих оцінках, слід оцінити свої конкурсні перспективи і прийняти рішення.
При цитуванні матеріалів розділу «Блог» на www.eduget.com активне посилання на сам матеріал або на головну сторінку www.eduget.com обов’язкове. Будь-яке використання матеріалів розділу «Статті» на www.eduget.com (матеріалу цілком) можливе виключно за попереднім письмовим дозволом правовласника. Дякуємо за співпрацю!