Đăng Ký Đăng Nhập

Zyavilisya Novi Specialnosti I Nova Galuz Znan 2223

З’явилися нові спеціальності і нова галузь знань


ЗНО

Укрупнення спеціальностей дає можливості для маневру в пошуку роботи, розширює автономію університетів і сприяє інтеграції з закордонними системами освіти.2015 року Міносвіти України оновило перелік галузей і спеціальностей. Тодішній заступник міністра Інна Совсун оголосила про курс на укрупнення, узагальнення цього переліку. Причин для змін було декілька.

По-перше, роздутий перелік навчальних напрямів заплутував абітурієнтів, які часто не могли розібратися, в чому принципова відмінність однієї спеціальності від іншої. Це ускладнювало вибір в межах однієї галузі знань, де спеціальності мали подібні назви й описи. «Чим відрізняються, скажімо, «комп’ютерні науки» від «інформатики», ніхто відповісти не може», – прокоментувала Інна Совсун.

По-друге, вузька спеціалізація обмежувала можливості подальшого працевлаштування або перекваліфікації на дотичну спеціальність. Приміром, студент навчався на вузькій спеціальності, але до завершення навчання потреба в ній зникала. Він опинявся перед необхідністю повністю перенавчатися або працювати у сфері, що не потребує освіти. Широка спеціалізація залишає студентові можливості для маневру. Бакалаври отримуватимуть освіту за широкими спеціальностями, а магістри обиратимуть вужчу спеціалізацію.

По-третє, укрупнення спеціальностей необхідне для інтеграції української освіти в європейський простір. Оновлений перелік корелює з переліками, що діють в країнах Європи та світу. Це значно полегшує процеси визнання іноземних дипломів в Україні та українських – за кордоном, сприяє співпраці українських вишів з представниками інших країн.

Якщо студент навчався на вузькій спеціальності, він мав обмежені можливості працевлаштування

По-четверте, вищі навчальні заклади менше обмежені в складанні навчальних програм і планів. «Окрема спеціальність має ширше визначення для університету. Це ширше поле для реалізації автономних прав закладу, що в рамках цієї спеціальності може формувати свою освітню програму», – пояснила Інна Совсун.

Освітні експерти висловили немало зауважень до оновленого «Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти». В травні 2016-го міністр освіти і науки Лілія Гриневич погодилася з необхідністю переглянути складений перелік і додати до нього спеціальності й галузі. Але це слід зробити з дотриманням певних критеріїв щодо запропонованих спеціальностей:

  • спеціальність має відповідати професії, бажано не одній, а кільком;
  • спеціальність повинна мати свій вид економічної діяльності.
  • за цією спеціальністю має бути достатня кількість місць на ринку праці.

Експертні групи працювали над внесенням змін, а 23 листопада 2016 року Міносвіти затвердило оновлений Перелік галузей знань і спеціальностей. 

«Це вкрай важлива постанова, вона – результат довгих перемовин та консультацій як з освітянським та експертним середовищем, так і з роботодавцями», – зазначила Лілія Гриневич. 

Галузі знань

«Міжнародні відносини» внесено до Переліку як окрему галузь знань. До неї увійшло три спеціальності: 1. Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, 2. Міжнародні економічні відносини, 3. Міжнародне право. Раніше ці спеціальності були розкидані по галузях «Соціальні та поведінкові науки» та «Право».

Галузь знань «Освіта» відтепер називатиметься «Освіта/Педагогіка».

Також постановили, що всі, хто отримав вищу освіту за спеціальностями «Право», «Правоохоронна діяльність» та «Міжнародне право», мають право займатися юридичною діяльністю. 

Спеціальності

У Переліку з’явилося 7 нових спеціальностей

  1. Географія
  2. Інформаційні системи та технології
  3. Деревообробні та меблеві технології
  4. Гідротехнічне будівництво, водна інженерія та водні технології
  5. Промислова фармація
  6. Громадське здоров’я
  7. Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності)